foto: UTV Motion Pictures

Pre niekoho je eutanázia jedinou možnosťou, pre iného niečo nepredstaviteľné. Takto ju zachytáva kinematografia.

Eutanázia alebo umelé prerušenie života je vo väčšine krajín sveta zakázaná. Napriek tomu pre množstvo trpiacich ľudí predstavuje jediné riešenie, ktoré ich môže zbaviť bolesti a utrpenia. Či už máte na túto tému taký alebo onaký názor, prinášame vám 10 silných filmov, ktoré ju autenticky spracúvajú. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Prvou krajinou, v ktorej bola eutanázia schválená, sa stalo v roku 1973 Holandsko. Po ňom nasledovalo v roku 2002 Belgicko a následne Švajčiarsko. Podmienky na lekársky asistovanú smrť sú však prísne a nie práve príjemné. Ak chce pacient podstúpiť eutanáziu, musí totiž o ňu požiadať pri svojom plnom vedomí a zároveň musí prežívať neznesiteľné utrpenie, na ktorého umiernanie niet inej alternatívy.

Pre mnohých pacientov teda predstavuje v určitej fáze pokročenia ich choroby jedinú a nech to znie akokoľvek kruto, najlepšiu možnosť. Množstvo filmov sa rozhodlo túto chúlostivú tému spracovať a rovnako vznikol aj celý rad dokumentov, ktoré nám realisticky ukazujú, čo všetko musí človek, ktorý sa na cestu asistovanej smrti dobrovoľne vyberie, prežívať. Pozrime sa na tie najlepšie z nich, ktoré nenechajú žiadneho diváka chladným.

Dobrá smrť / The Good Death (2018)

ČSFD- 83%

IMDb- 7,8/10

Začiatkom tohto roka našimi kinami otriasla snímka slovenského režiséra Tomáša Krupu, Dobrá smrť. Životopisný film zachytáva život 72-ročnej Janette, ktorá trpí dedičnou svalovou dystrofiou, ktorá je neliečiteľná. Jej život sa behom posledných rokov zmenil natoľko, že sa už o seba nedokáže sama postarať. Rozhodne sa teda konať, kým je ešte toho vôbec schopná.

Najvhodnejším riešením na dôstojné ukončenie života považuje eutanáziu. Keďže však žije vo Veľkej Británii, kde je takýto zákrok ilegálny, začína plánovať cestu do Švajčiarska. Mrazivá snímka nám prináša ťažké rozhodnutie jednej ženy, ktorá túži iba po tom, odísť z tohto sveta bez väčšieho utrpenia, akého ju už sužuje a rovnako aj to, ako sa jej blízky s týmto rozhodnutím dokážu vysporiadať.

Million Dollar Baby (2004)

ČSFD- 88%

IMDb- 8,1/10

Hviezdny film legendárneho Clinta Eastwooda patrí dnes už medzi kultové snímky. Tréner Frankie Dunn sa snaží svojich zverencov dostať až na boxerský vrchol. Nedarí sa mu to až do chvíle, kým nestretne mladú Maggie. Zo začiatku ju trénovať odmieta, no postupne si u neho Maggie vybuduje dôveru a vytvorí sa medzi nimi silné puto. Keď sa jej napokon podarí dostať na majstrovstvá sveta, utrpí vážne zranenie chrbta. Maggien život sa v sekunde zmení a namiesto uznania v boxe už túži iba po odchode zo sveta. A smrtiacu injekciu jej má podať práve Frankie.

Hilary Swank, ktorá stvárnila postavu Maggie, počas nakrúcania usilovne trénovala a všetky zápasy si odbojovala sama. Ako však môžeme vidieť, celá táto snaha sa jej napokon vyplatila a za svoj brilantný výkon získala patričné ocenenia. Clint Eastwood stál za réžiou, zahral si hlavnú úlohu a dokonca zložil hudbu k filmu. O jeho majstrovstve svedčí aj úspech, ktorý Million Dollar Baby dosiahol. Získal až štyri sošky Oscara a jedna z nich bola aj v kategórii Najlepší film. Rovnako si vyslúžil dva Zlaté glóbusy.

Doktor Smrť / You Don’t Know Jack (2010)

ČSFD- 80%

IMDb- 7,7/10

Film nakrútený podľa skutočného príbehu lekára Jack Kevorkian, ktorého fascinovala smrť natoľko, až vytvoril predpoklady pre vznik eutanázie a vyslúžil si prezývku Doktor Smrť. Začalo to počas nočných kontrol v nemocniciach, pri ktorých pozoroval umierajúcich pacientov. Začal nad tým viac premýšľať a pracovať na prístroji, ktorý mal ukončiť trápenie pacienta stlačením iba jedného tlačítka.

Kevorkian asistoval minimálne pri 130 prípadoch eutanázií a bol za uzákonenie tohoto práva pri ťažko chorých na smrteľné choroby. Dokonca bol viackrát žalovaný za vraždu a raz dokonca odsúdený. Musel si teda vo väzení odpykať trest dlhých 8 rokov. Rolu tohoto obdivovaného aj nenávideného lekára stvárnil Al Pacino a za svoj výkon dostal viacero ocenení.

Právo zomrieť / Exit: The Right To Die (2005)

IMDb- 7,5/10

Ak vás téma eutanázie zaujíma či fascinuje a chceli by ste sa o nej dozvedieť čo najviac, nenechajte si ujsť dokumentárnu snímku Právo zomrieť. Sústreďuje sa najmä na Švajčiarsko a na združenia ako EXIT, ktoré poskytujú pomoc nevyliečiteľne chorým, ktorí chcú podstúpiť eutanáziu. Smrť tu vystupuje ako jediná možnosť, ktorú títo ľudia majú.

Ako zomrieť v Oregone / How to Die in Oregon (2011)

ČSFD- 85%

IMDb- 8,3/10

Do roku 1994 bola eutanázia povolená iba vo Švajčiarsku a Holandsku. To sa však zmenilo, keď asistovanú samovraždu legalizoval Oregon, jeden zo štátov USA. V dokumentárnom filme Ako zomrieť v Oregone vidíme osudy ťažko chorých miestnych, ktorí sa rozhodli túto možnosť využiť. Eutanázia prebiehala najčastejšie za pomoci smrtiaceho koktailu, ktorý bol pacientom vydaný na predpis.

Dokument prináša silné príbehy ľudí, ktorí sa rozhodli svoju smrť urýchliť a život ukončiť v kruhu svojich najbližších. Na jednej strane sledujeme, ako títo ľudia len tak odchádzajú, na druhej sa stotožňujeme s dôvodom, kvôli ktorému sa tak rozhodli. Zachytáva snahu jednej vdovy o uzákonenie podobného zákona aj v štáte Washington po tom, ako jej manžel musel umierať v dlhých a neznesiteľných bolestiach.

Volanie mora / The Sea Inside (2004)

ČSFD- 82%

IMDb- 8,0/10

Film zachytáva pravdivý príbeh Ramóna Sampedra, muža, ktorý strávil dlhých 30 rokov pripútaný na lôžko. Počas nich sa snažil bojovať za uzákonenie práva eutanázie. Do jeho života však vstupujú dve ženy, ktoré však majú na túto tému diametrálne odlišný názor. Jedna ho plne podporuje, zatiaľ čo druhá sa ho snaží presvedčiť o tom, že by svoj život mal dožiť, kým sa dá. Ramón však túži iba po tom, aby jedna z nich, tá ktorá ho skutočne miluje, mu pomôže pri dôstojnom ukončení života.

Ramón Sampedro bol španielsky námorník, ktorý sa stal vo veku 25 rokov paralyzovaným a pripútaným na lôžko. Mohla za to nehoda, kedy sa mu pri skoku do vody podarilo naraziť hlavou o morské dno, čo poškodilo jeho miechu. Vo filme Volanie mora jeho postavu stvárnil Javier Bardem. Snímka si v roku 2005 odniesla ocenenie Akadémie v kategórii Najlepší cudzojazyčný film.

Guzaarish (2010)

ČSFD- 79%

IMDb- 7,5/10

Slávnu kariéru kúzelníka Ethana ukončí nehoda, po ktorej zostáva na vozíčku. Napriek tomu však nestráca entuziazmus a chuť do života a nevzdáva sa. Nachádza potešenie v rozhlasovej show, ktorú vedie. Šťastie má aj vo svojom osobnom živote, v ktorom ho po boku sprevádza Sofi. Napriek tomu sa však Ethanom zdravotný stav po 14 rokoch od nehody začína prudko zhoršovať a to ho donúti premýšľať nad možnosťou eutanázie.

Či však jeho žiadosť uspeje, je otázne. Toto jeho rozhodnutie však šokuje aj samotnú Sofi a celé Ethanove okolie. Vytvorí však petíciu, ktorá by mala pomôcť k schválení jeho žiadosti a k cieľu na dôstojnú smrť, po ktorom tak túži.

Koho to je vlastne život? / Whose Life Is It Anyway? (1981)

ČSFD- 82%

IMDb- 7,3/10

Hlavnou postavou filmu je sochár Ken, pre ktorého predstavuje jeho práca vrchol života. Spolu s milostným vzťahom s baletkou Pat, ktorá sa mu stáva pri jeho tvorbe inšpiráciou a múzou. Zdanlivo dokonalý bohémsky život naruší Kenovi autonehoda, po ktorej zostáva nehybný pripútaný na lôžko. Toto však nie je život, s ktorým by bol spokojný a tak sa rozhodne podstúpiť jeho umelé ukončenie.

Film núti diváka premýšľať nad tým, či je eutanázia správna a kto o nej môže rozhodovať. Môže sa človek sám rozhodnúť o ukončení vlastného života alebo je toto rozhodnutie v rukách niekoho iného? Túto smutnú tému režisér John Badham spracoval podľa predlohy Briana Clarka, ktorý z nej vytvoril aj divadelnú hru. Dokonca neskôr prepísal hlavnú postavu na ženskú, vďaka čomu si získala úspech aj na Broadwayi.

cs.wikipedia.org,en.wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články