Foto: Vovraňovec zobcový (Ilustračné/Silver Leapers [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons)

Mŕtve zviera malo v žalúdku až 40 kg plastového odpadu.

Keď oceánsky biológovia preskúmali telo mŕtvej veľryby na jednej z filipínskych pláží ostali zhrozený. V mladom zvierati našli až 40 kg plastového odpadu. Aktuálny prípad pritom len poukazuje na všeobecnú problematiku krajiny, ktorá patrí k najväčším znečisťovateľom svetového oceánu.

V sobotu sa na jednej z pláži filipínskeho ostrova Mindanao objavilo telo mladej veľryby druhu vovraňovec zobcový. Napriek tomu, že ide o pomerne bežného obyvateľa svetového oceánu, často sa nám na oči neukazuje. Pobrežné vody obchádza a obľubuje skôr oblasti s väčšou hĺbkou. Aj preto bol nález na filipínskej pláži prekvapením. Oveľa väčším však samotná príčina smrti.

Oceánsky biológovia a odborníci z filipínskeho múzea D’Bone Collector Museum z mesta Davao objavili v žalúdku mŕtvej veľryby asi 40 kg plastového odpadu. Ten okrem iného pozostával zo 16 sáčkov ryže a množstva nákupných tašiek, informuje britský denník The Guardian. Samotné múzeum nález na svojom Facebooku komentuje ako „nechutný“ a vyzýva filipínsku vládu k prijatiu náležitých opatrení. Tento prípad je síce smutnou pripomienkou aktuálneho stavu svetového oceánu, no bohužiaľ nejde ani zďaleka o výnimočnú udalosť.

Predchádzajúce prípady

Na našom portáli sme vás v minulosti informovali o niekoľkých podobných prípadoch. Pamätný je najmä prípad z Thajska, kde v tele mŕtvej veľryby objavili neuveriteľných 80 kg plastového odpadu. K rovnakému scenáru však dochádza všade na Zemi. Už pred dvoma rokmi šokoval podobný nález Nórsko, rovnaký scenár neobišiel ani Spojené štáty americké. Obrovské množstvo plastového odpadu však neohrozuje len obrovské morské cicavce. V júni 2018 sa na thajskej pláži so žalúdkom plným plastov objavila aj mŕtva korytnačka.

Množstvo celosvetovo vyrobeného plastu od polovice 20. storočia

Filipíny – svetový znečisťovateľ oceánu

To, že sa veľryba, ktorej žalúdok bol plný plastového odpadu, objavila práve na filipínskej pláži nie je náhoda. Spolu s Čínou, Indonéziou, Thajskom a Vietnamom totiž Filipíny patria k najväčším znečisťovateľom oceánu plastovým odpadom na svete. Podľa Ocean Conservancy týchto 5 krajín prispieva k plastovému znečisteniu väčšou mierou, ako zvyšok sveta spoločne. Kým najväčší podiel na plastovom znečistení oceánov má Čína, Filipínam patrí dlhodobo tretie miesto v rebríčku.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy