Foto: Facebook (Robbie Johnson)

5-metrové mláďa veľryby sa našlo na pláži vo Wilmington v Severnej Karolíne v USA.

Zamestnanci programu na záchranu cicavcov v núdzi, nemali inú možnosť, ako zvieraťu na mieste poskytnúť eutanáziu. Koordinátor programu, William McLellan, poznamenal, že mláďa vráskavca severného bolo pre túto lokalitu veľmi nezvyčajné a muselo preplávať veľkú vzdialenosť, kým sa sem dostalo. Veľryba bola od začiatku na pohľad v zlom stave.

Objavil ju fotograf Robbie Johnson, ktorému pomáhala skupinka okoloidúcich oblievať veľrybu vodou. „Zviera bolo extrémne vychudnuté,“ hovorí profesorka oceanológie Ann Pabst z univerzity vo Wilmingtone. „Mláďa nebolo so svojou mamou, čo by v tomto veku malo byť. V žalúdku nemalo žiadne jedlo. Bolo jasné, že nejedlo poriadne dlhú dobu.

Wikimedia (Christin Khan, NOAA / NEFSC)

Predtým než bola zvieraťu podaná injekcia s eutanáziou, odborníci mu podali sedatíva, aby bol jeho prechod čo najhumánnejší. Eutanázia je nutná vo väčšine prípadov, kedy sa veľryby vyplavia na breh, pretože už sú v stave, kedy sú príliš slabé na to, aby v oceáne prežili. Mike Remige z Úrady pre kultúrne a prírodné zdroje prízvukuje, že ľudia by sa nikdy nemali pokúšať veľryby a delfíny tlačiť späť do mora.

Vráskavce severné sú ohrozeným druhom veľrýb. Dorastajú do dĺžky 20 metrov, no je pre ne skutočne nezvyčajné, aby sa objavili na akomkoľvek brehu. Lokalita Severnej Karolíny je ešte o to viac nezvyčajná pre tento prípad. Pitva mláďaťa preukázala, že v jeho krku bola zaseknutá plastová taška. Obyčajný prežitok ľudí, ktorá využívame na dennej báze, spôsobil mladému zvieraťu utrpenie, odlúčenie od matky a smrť.

Akýkoľvek odpad, ktorý skončí vo vode, môže skončiť v tráviacom trakte veľryby či iného morského živočícha.Prítomnosť plastov v oceánoch predstavuje pre miestny život extrémnu hrozbu. Máme tak ďalší dôvod aj s dôkazom, prečo by sme mali dobu plastovú naveky pochovať a správať sa k planéte ohľaduplnejšie.

allthatisinteresting.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy