Foto: Twitter

Plastový odpad opäť raz zabíjal. Za obeť tentokrát padla vzácna korytnačka.

Odkedy na thajskej pláži v bolestiach skonala veľryba, ktorá mala v žalúdku neuveriteľných 8 kg plastového odpadu, neubehli ani dva týždne a z tejto krajiny už prichádza ďalšia smutná správa. Smrť na thajskom pobreží najnovšie našla morská korytnačka. Pozadie tejto udalosti je znovu raz späté s plastovým odpadom človeka. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V Thajskej provincii Chanthaburi pred pár dňami objavili telo vzácneho druhu Karety obrovskej (green sea turtle). Zviera bolo stále pri živote, no v kritickom stave. Plastový odpad človeka totiž korytnačke natoľko upchal žalúdok, že nebola schopná prijímať potravu. Korytnačky sa teda ujali veterinári v snahe zachrániť ju pred pomalou a bolestivou smrťou.

Veterinári sa pokúšali zviera nakŕmiť intravenózne pomocou kŕmiacej hadice. Týmto spôsobom sa pokúsili obísť plastový odpad, ktorý korytnačke zablokoval žalúdok. Ich snaha však bola márna. Po 48 hodinách veterinárnej starostlivosti nakoniec korytnačka umrela hladom. Plastový odpad ju dohnal k tej najhoršej smrti, akú si vieme vôbec predstaviť.


Tento prípad pritom nie je pre Thajsko žiadnou novinkou. Krajina patrí medzi popredných znečisťovateľov svetového oceánu a podľa odhadov vypúšťa do oceánu 1,1 milióna ton odpadu. Medzi najohrozenejšie zvieratá, ktoré trpia vypúšťaním plastového odpadu, pritom patria práve korytnačky. Podľa štúdie vedcov z univerzity v Queenslande totiž až 52% svetových korytnačiek (morských) vo svojom živote už skonzumovala istú časť zvyškov ľudského plastového odpadu.

Pozri aj: 10 znepokojujúcich správ z celého sveta, ktoré nás od začiatku roku stihli presvedčiť, že s našou planétou nie je niečo v poriadku

DailyMail
Uložiť článok

Najnovšie články