Foto: Pxhere.com

Michaela Galambošová / / Veda
Mimozemský život nás nikdy neprestane fascinovať. Tušili ste však, že živočích, ktorý sa ukrýva v hĺbke oceánov, možno nepochádza z našej planéty?

Dnes sa vrátime o niekoľko miliónov rokov späť. Do doby, keď sa na Zemi ešte len vyvíjal život. Naša planéta bola spočiatku nehostinná voči väčšine dnes nám už známym formám života. Niektoré z nich však vzala na milosť. Napríklad chobotnice, ktorých zamrazené vajíčka sa možno na Zem dostali naozaj neočakávaným spôsobom.

Považovať chobotnice za mimozemšťanov by asi napadlo len milovníkov fantastiky, ale vedci sa začali pohrávať aj s touto myšlienkou. Štúdia publikovaná v karentovanom vedeckom periodiku Progress in Biophysics and Molecular Biology predstavila hypotézu, ktorá tvrdí, že vajíčka chobotníc sa na Zem dostali pri dopade meteoritu.

Predpokladalo sa, že chobotnice sa začali na Zemi vyvíjať približne pred 540 miliónmi rokov, teda v období kambria. Táto éra je vo vede známa ako obdobie života, kedy sa začala vo veľkom rozvíjať biodiverzita viacerých druhov, okrem iného aj chobotníc. Skupina 33 vedcov predstavila odbornému svetu hypotézu, ktorá sa snaží dokázať mimozemský pôvod vajíčok chobotníc.

Výsledky štúdie môžu zmeniť pohľad na evolúciu

Photo by Vlad Tchompalov on Unsplash

Vedci vychádzali z dvoch základných hypotéz. Prvá vychádza z toho, že pôvodný zemský druh predchodcov nám známych chobotníc bol zmutovaný vďaka vírusom, ktoré so sebou priniesol asteroid. Druhý pohľad predpokladá, že meteorit obsahoval už zamrznuté vajíčka chobotníc, ktoré sa na Zemi začali vyvíjať.

Práve táto nová štúdia môže byť pre vedu prelomová, pretože potvrdzuje teóriu tzv. pansmermie, hypotézy, ktorá tvrdí, že rôzne formy života prišli na Zem z meteoritov, hviezdneho prachu či komét. Taktiež sa opiera o to, že vo vesmíre sa nachádza obrovské množstvo vírusov a mikroorganizmov, ktoré môžu rôzne mutovať a tak doslova zamiešať karty na rôznych planétach.

Photo by Taylor Ann Wright on Unsplash

Samozrejme, táto kontroverzná štúdia sa stretla s veľkým odporom. Niektorí vedci tvrdia, že to tak nemôže byť. Podľa nich v genóme chobotnice sa nenachádza žiadna informácia, ktorá by potvrdzovala ich extraplanetárny pôvod. Každopádne chobotnice budú ešte nejaký ten čas predmetom výskumu. Až ten potvrdí či úplne vyvráti túto naozaj odvážnu teóriu.

Pozri aj: Obrovský objav slovenských vedcov. Vo Vysokých Tatrách objavili nové stopy dinosaurov

unilad.co.uk
0
Komentovať (0)