Foto: Ilustračné (Pixabay)

Candida auris môže byť prvým patogénom, ktorý sa šíri v dôsledku klimatickej zmeny.

Klimatická zmena má a bude mať niekoľko závažných dôsledkov. Nárast priemernej teploty, zdvíhanie hladiny svetového oceánu, vymieranie rastlinných a živočíšnych druhov a v neposlednom rade klimatická migrácia všetkých živých organizmov človeka nevynímajúc. Zmeny v klíme našej planéty však ovplyvňujú aj organizmy, ktoré voľným okom nevidíme. Napríklad nebezpečné baktérie či patogény. A to nemusí byť vôbec dobrá správa.

Nazývajú ju aj superbaktéria. Candida auris je ale v skutočnosti huba a nebezpečný patogén, ktorý bol po prvý raz objavený v roku 2009. Baktéria je odolná voči širokému spektru liekov. Kým pred 10 rokmi ju svet ešte ani nepoznal, dnes sa vyskytuje v Ázii, Európe, Severnej Amerike, Austrálii a niektorých častiach Južnej Ameriky či Afriky. Podľa vedcov z American Society for Microbiology môže za jej rýchle šírenie práve klimatická zmena.

Rozšírenie infekcií spôsobených Candida auria v roku 2019, Foto: Centers for Disease Control and Prevention, National Center for Emerging and Zoonotic Infectious Diseases (NCEZID), Division of Foodborne, Waterborne, and Environmental Diseases (DFWED) [Public domain], via Wikimedia Commons
Candida auris je baktéria, ktorá pre človeka predstavuje pomerne veľké zdravotné riziko. Spôsobiť môže totiž invazívnu candidózu, infekciu, ktorá spôsobuje oslabovanie imunitného systému čím sama postupne silnie. Infekcia infikuje krvný obeh, centrálnu nervovú sústavu aj vnútorné orgány.

Vedci, ktorí posledné roky skúmali candida auris boli zaskočení najmä tým, že sa objavila na troch kontinentoch súčasne, pričom kmeň bol navzájom geneticky odlišný. „Stalo sa niečo, čo tomuto organizmu umožnilo prebudiť sa a spôsobovať zdravotné problémy,“ hovorí v tlačovej správe jeden z autorov štúdie Arturo Casadevall. Podľa vedcov môže tak ísť o prvý prípad infekcie, ktorej šírenie zapríčinila zmena klímy.

„Argument, ktorý máme, vychádza z porovnania viacerých druhov húb. S postupným otepľovaním klímy sa niektoré z nich, vrátane candida auris, prispôsobujú vyšším teplotám vďaka čomu môžu prekonávať ochranu, ktorú človeku poskytuje jeho prirodzená telesná teplota,“ vysvetľuje Casadevall a dodáva, že dôvodom prečo sú plesňové infekcie u ľudí také zriedkavé je práve teplota ľudského tela. Pre väčšinu húb a plesní je totiž privysoká a ľudské telo tak prirodzene vytvára pre tieto organizmy nepriaznivé prostredie.

Candida auris, Foto: Shawn Lockhart [Public domain], via Wikimedia Commons
Pri porovnávaní candida auris s príbuznými druhmi vedci zistili, že skúmaná huba zvláda porovnateľne vyššie teploty, ako jej príbuzní. Podľa vedcov je teda práve adaptácia na teplo dôvodom, prečo sa candida auris za posledné desaťročie tak rozšírila a prečo spôsobuje ľuďom čoraz častejšie aj zdravotné problémy.

Podľa vedcov sa aktuálne môžeme nachádzať na začiatku obdobia, kedy sa aj huby a plesne začínajú prispôsobovať vyšším teplotám a v priebehu storočia budeme mať s týmito organizmami s najväčšou pravdepodobnosťou ešte mnoho problémov. Pre vedcov to znamená aj množstvo nových úloh. Kým vírusové ochorenia sú už dnes veľmi dobre preskúmané tým plesňovým, veda doposiaľ mnoho pozornosti nevenovala.

Uložiť článok

Najnovšie články