Foto: TASR - Jaroslav Novák

Pri podozrení na ochorenie COVID-19 rezort odporúča využiť možnosť otestovania sa PCR testami, ktoré sú v takomto prípade hradené zo zdravotného poistenia, a nie antigénovými testami.

Ministerstvo zdravotníctva SR odporúča občanom, aby sa nechali bezplatne otestovať PCR testami v prípade, že pociťujú príznaky ochorenia COVID-19. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová v tlačovej správe pripomenula, že v prípade rozvinutia symptómov sú PCR testy plne hradené zo zdravotného poistenia. Záujemcovia sa môžu objednať na stránke www.koronav.gov.sk.

„Je dôležité, aby žiadatelia vyplnili formulár pravdivo a uviedli všetky príznaky, ktoré majú, či už je to teplota nad 38 stupňov, suchý kašeľ, bolesť kĺbov a svalov, triaška, vykašliavanie či strata čuchu alebo chuti. Na základe posúdenia klinických príznakov je im automaticky pridelený najbližší možný termín testovania v čo najbližšom okolí adresy, ktorú v žiadosti zadali. Zadať môžu nielen adresu trvalého pobytu, ale ak sa práve nezhoduje s miestom, kde sa nachádzajú, majú možnosť zadať aj adresu prechodného pobytu,” uviedla Eliášová.

Foto: TASR – Roman Hanc

Okrem bezplatného testovania pri príznakoch ochorenia majú občania stále možnosť dať sa bezplatne otestovať PCR testami aj pri predoperačných vyšetreniach či plánovanej hospitalizácii. Vtedy je dôležité zadať aj dátum nástupu do nemocnice, aby bol test vykonaný v stanovenej lehote. Ďalšou z možností, ako sa dať bezplatne otestovať PCR testom, je aj pozitívny antigénový test.

0
Uložiť článok
Komentovať