flickr.com

Matej Mensatoris / / Ekológia
Keď sa povie slovo Fukušima, len málokto si pod týmto slovom nepredstaví jadrovú elektráreň v Japonsku.

Ako všetci viete v tejto elektrárni sa v roku 2011 stala vážna nehoda. Neďalekú oblasť elektrárne zasiahlo zemetrasenie a následná vlna tsunami, po ktorej sa vypli 3 zo 6 reaktorov. Tieto  reaktory následne vybuchli a okolie bolo zamorené rádioaktivitou. Ako to napríklad vyzerá v srdci takto zničeného fukušimského reaktora sa môžete presvedčiť v našom staršom článku.

6 rokov po tejto katastrofe sa odborníci a úrady dohadujú, čo robiť s miliónom metrov kubických rádioaktívnej vody. Táto rádioaktívna voda, ktorá je v súčasnosti uskladňovaná vo veľkých nádržiach, by mohla byť v blízkej budúcnosti prečerpaná do blízkeho Tichého oceánu.

Lokálni rybári sa obávajú dôsledku prítomnosti rádioaktivity v okolitých vodách a jej vplyvu na ryby. Boja sa že zákazníci tak nebudú mať záujem o ryby chytené práve v rádioaktívnej oblasti. Katastrofa, ktorá postihla túto oblasť, zaznamenala výrazne zníženie ziskov rybárov z okolia Fukušimy.

Avšak odborníci sa snažia o upokojenie celej situácie. Svoje vyjadrenia podporujú tvrdením, že viaceré testy rýb z tejto oblasti potvrdili, že konzumácia týchto rýb je bezpečná a nie je teda zdraviu škodlivá.

Denne sa množstvo rádioaktívnej vody zvyšuje o 150 metrov kubických. Je to spôsobené ochladzovaním reaktorov a zabráneniu prehriatiu troch zvyšných reaktorov. Proces postupného uvoľňovania rádioaktívnej vody z jadrových elektrární je známy aj vo svete, no je to niekoľko ročný proces.

Otázne však je, kto zo zákazníkov by si dobrovoľne vybral na konzumáciu rybu pochádzajúcu z rádioaktívnych vôd.

Pozri aj: Kozmonauti našli vo vesmíre život. Záhadný objav sa podaril náhodou, pri odoberaní vzoriek z povrchu ISS

startitup.sk
0
Komentovať (0)