Foto: Wikimedia Commons

Neobávajte sa, nie je to začiatok Vojny Svetov.

Na otázku či existuje život vo vesmíre (mimo planéty Zem) sa dá v skutočnosti odpovedať úplne jednoducho. Áno existuje a to napríklad aj na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS, ktorá je od roku 2000 obývaná minimálne dvojčlennou posádkou. Tentokrát sa však celá diskusia ohľadom života vo vesmíre komplikuje, pretože ruským kozmonautom sa tu podarilo objaviť niečo čo by tu byť nemalo.

Článok pokračuje pod videom ↓

To niečo je baktéria, ktorá sa našla na vonkajšom povrchu stanice. Zvláštne na tom však je, že pri jej štarte v roku 1998 tu nebola. Vzorky baktérie boli odobraté z povrchu ISS vatovými tyčinkami z oblasti, kde sa nachádza palivový odpad z motora stanice. „Vyzerá to tak, že na tyčinkách sa objavili baktérie, ktoré tu neboli pri štarte modulu do vesmíru,“ povedal ruský kozmonaut Anton Shkaplerov.

Pexels

„Museli teda prísť z vonkajšieho priestoru a usadili sa na exteriéri stanice. V súčasnosti sú podrobené výskumu, no zatiaľ to vyzerá tak, že nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo,“ dodal Shkaplerov. Pôvod baktérií zatiaľ nie je zistený, no je vysoko nepravdepodobné, aby išlo o mimozemskú baktériu. Vedci uvádzajú, že pravdepodobne táto baktéria prišla zo Zeme s nejakým zariadením.

Aj tak je však pozoruhodné, že baktérie dokázali vo vákuu prežiť. ISS sa totiž nachádza vo výške 435 kilometrov na Zemou a vesmírna stanica obehne planétu zhruba 15-krát za deň. Na slnečnej strane dosahujú teploty až 121°C, zatiaľ čo na odvrátenej strane je to iba -157°C. Nie je teda úplne isté, odkiaľ baktéria pochádza, no je pozoruhodné, že baktérie takýmto extrémnym podmienkam vo vesmíre odoláva.

Pozri aj: Vesmír znie hrozivo. Vedci konečne rozlúštili zvláštne zvuky, ktoré sa šíria časopriestorom

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články