Foto: Unsplash

Nepôjde len o horúčavy, pripraviť sa musíme aj na iné veci.

Meteorológovia nemajú pre ľudstvo dobré správy. Leto 2024, ktoré sa blíži, môže byť podľa nich najhoršie, aké sme doposiaľ zažili. Ako upozorňuje iMeteo, nepôjde len o extrémne horúčavy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Všetky dlhodobé modely ukazujú, že nás čaká nadpriemerne teplé leto, a to v dôsledku fenoménu El Niño. Zároveň však vedci predpokladajú, že sa musíme pripraviť aj na najsparnejšie leto v histórii meraní.

Situácia je vážna

Podľa meteorológov sa musíme pripraviť na fakt, že v nasledujúcich rokoch zažijeme sériu ešte väčšieho otepľovania. Nateraz nič nenasvedčuje tomu, že by to mohlo byť inak.

Chloe Brimicombe, meteorologička z Univerzity v Štajerskom Hradci vysvetľuje, že ak sa pozrieme na predpoveď na budúce tri mesiace, zistíme, že trend, ktorý vidíme, bude pokračovať.

„A rok 2024 bude súperiť s tým predchádzajúcim o pozíciu najteplejšieho v histórii, čo je desivé,“ dodáva.

K tomu sa však pridá aj sparno. To vzniká, keď je pri vysokých teplotách, veľkej relatívnej vlhkosti vzduchu a malej rýchlosti prúdenia vzduchu výpar z tela malý. Tým sa zvyšuje jeho teplota.

Podľa vedcov a meteorológov majú tieto javy jednoduché vysvetlenie. „Naša klíma, Slovensko nevynímajúc, je stále teplejšia v dôsledku neustáleho vypúšťania emisií z fosílnych palív, čo vedie k zmenám počasia, ktorých sme práve svedkami,“ píše iMeteo.

Európske centrum Copernicus sleduje prejavy klimatickej zmeny. Podľa zozbieraných dát, ktoré má k dispozícii, máme rekordne teplých až 11 po sebe idúcich mesiacov. Záznamy sú pritom vedené už od roku 1940.

To, na čo sa musíme na nasledujúce obdobie, ba aj roky pripraviť, sú extrémne horúčavy na pravidelnej báze. Sprevádzať ich budú suchá, záplavy a búrky.

Extrémne počasie bude mať vplyv aj na priemysel, poľnohospodárstvo a v konečnom dôsledku aj na potravinovú krízu naprieč množstvom krajín.

Uložiť článok

Najnovšie články