Foto: Jay Huang (flickr.com)

Po tomto víkende nás čaká veľká astronomická udalosť.

Leto je už dávno za nami a nočné výlety do prírody sú u väčšiny ľudí na programe až v ďalšej sezóne. Už o pár dní by sme však mali urobiť výnimku. Príroda a vesmír si totiž pre nás pripravili ďalšie nebeské divadlo v podobe periodických meteorických rojov. Ako už býva v októbri zvykom, na nebeskej oblohe budeme môcť pozorovať po nevýrazných Drakonidoch aj Orionidy. 

Kým Drakonidy pre ich slabučkú výdatnosť pozná málokto, Orionidy sú už o niečo známejšie. Ich frekvencia totiž dosahuje v priemere asi 20 meteorov za hodinu. Tento meteorický roj je aktívny už od začiatku mesiaca a trvá až do prvých novembrových dní, no jeho maximum prichádza pravidelne 21. a 22. októbra. Radiant (zdanlivé miesto vychádzania meteorov) Orionidov hľadajte, ako aj sám názov napovedá, v súhvezdí Orion. To na nočnú oblohu od polovice mesiaca vychádza krátko pred polnocou.

Foto: Stellarium

Orionidy napriek priemernej výdatnosti patria medzi najznámejšie meteorické roje. Môže za to ich materské teleso, ktorým je snáď najznámejšia kométa vôbec – Halleyho kométa. Okrem toho patria Orionidy aj medzi najrýchlejšie periodické roje. Do zemskej atmosféry vstupujú rýchlosťou 66 km/s.

Rock the Milky Way

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )