Foto: Unsplash

Zakúpené potreby by mali vystačiť na 10 mesiacov.

Rozhodli sa riešiť takzvanú menštruačnú chudobu. Magistrát Ostravy sa rozhodol, že nakúpi hygienické potreby – vložky a tampóny za pol milióna korún. To by malo vystačiť na desať mesiacov a pomôcť približne 500 školopovinným dievčatám. Ostrava je tak prvým mestom v Českej republike, ktoré k tomuto kroku pristúpilo, informovalo CNN Prima News.

Ostravu dlhodobo trápi problém, ktorý sa týka asi desatiny dievčat s povinnou školskou dochádzkou. Keďže v spoločnosti je téma menštruácie stále tabu, príliš sa o tom nehovorí. Mnohé domácnosti však na nákup hygienických potrieb nemajú peniaze.

Hanbia sa

Dievčatá nemajú strach len z menštruácie, ale aj z toho, že nemajú kde vziať hygienické potreby. S týmito problémami chodia za učiteľkami, prípadne školskými psychológmi.

„Obracajú sa na mňa celkom často. Stáva sa, že napríklad dostanú menštruáciu a nemajú za kým ísť. Vložky a tampóny sú drahé, nemajú na ne peniaze,“ povedala Barbora Pavlorková, školská psychologička.

V Ostrave sa podľa CNN nachádza 55 základných škôl a učiteľky v 37 z nich majú pocit, že menštruačná chudoba spôsobuje obrovské problémy pri fungovaní žiačok.

Na túto situáciu sa preto rozhodol odpovedať magistrát mesta. Z rozpočtu vyčlenil pol milióna korún, teda necelých 20-tisíc eur. Za ne nakúpi hygienické potreby.

„Komu budú prostriedky poskytnuté, bude anonymné. Nikde nebudú zverejnené mená dievčat. Vyšlo nám, že bude treba asi 80-tisíc hygienických vložiek,“ povedal námestník primátora Zbyněk Pražák.

Tieto zásoby by podľa prepočtov mohli vydržať asi desať mesiacov.

Uložiť článok

Najnovšie články