Foto: flickr.com (Tambako The Jaguar)

Najmenšia dedinka v celom Švajčiarsku prišla s nápadom, ako prilákať ľudí.

Švajčiarske Alpy, očarujúca príroda a výhľady ako v rozprávke. Mnohí by za život v pokojnej dedinke Corippo dali čokoľvek, no napriek tomu zíva prázdnotou. Priemerný vek obyvateľov je 75 rokov a môže sa tak stať, že čoskoro v nej neostane jediná živá duša. Jedinečný nápad, ako tomu predísť, je vytvoriť z dedinky hotel.

Corippo nie je len tak obyčajná dedinka. Kedysi bola súčasťou väčšej obce Vogorno. Dnes ide o samostatnú obec so starostom, ktorý vedie obecnú radu pozostávajúcu z troch miestnych obyvateľov. Na tom by nebolo nič zvláštne, pokiaľ by nemala celkovo niečo cez 10 obyvateľov. Z nich je zamestnaný len starosta. Ostatní si už vychutnávajú svoj dôchodok, čo môže za extrémne vysoký priemerný vek populácie v dedinke.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa IG ⊕ CANTON TICINO ® (@ig_cantonticino),

V minulosti tomu bolo inak

V polovici 19. storočia, kedy začalo byť Corippo úplne nezávislé, konkrétne v roku 1850, malo počet obyvateľov takmer 300. Domov si tu našli najmä pastieri kráv, oviec a kôz. K vyľudňovaniu začalo dochádzať až pár posledných desaťročí, podobne ako vo viacerých alpských komunitách. Mohol za to predovšetkým nedostatok poľnohospodárskych zdrojov. Ľudia, najmä mladí, sa sťahovali za prácou, vzdelaním a lepším životom do väčších miest, ktoré ponúkajú aj viac možností. Na území zostali teda žiť len veľmi starí alebo slabí ľudia. Jediným hospodárskym centrom je v súčasnosti len miestna reštaurácia, ktorú majú v pláne prerobiť na recepciu celého hotela.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ascona-Locarno Tourism (@ascona_locarno),

Unikátny nápad, ako prilákať ľudí

Miestna nezisková organizácia “Fondazione Corippo 1975” nedávno predložila návrh, ktorý môže pomôcť vymierajúcej populácii a dedinka si bude môcť zrušiť status “mesto duchov”. Úbytok obyvateľstva tak nemusí nutne znamenať aj zánik samotnej obce. Nápad spočíva v premene neobývaných domčekov na dovolenkové chaty. A tých je tam naozaj veľa. Spolu 60 domčekov s múrmi z miestnej žuly, bridlicovými strechami a malými okienkami bude čakať na návštevníkov, ktorí im vdýchnu nový život.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa A N A S T A S I A (@nasty.solo),

Podobný krok prvýkrát zrealizovali na severovýchode Talianska, kde sa úspešne pokúsili oživiť mestečká zničené zemetrasením v roku 1976, avšak v Švajčiarsku má projekt, tiež zvaný aj ako “roztrúsený hotel”, premiéru. Prvá dvojizbová chata Casa Arcotti bola sprístupnená na konci júla už minulý rok. Do roku 2020 má dedinka v pláne zrekonštruovať aj ostatné domčeky. Okrem nich majú prejsť zmenou aj verejné miesta, a bude tak pripravená celá sa otvoriť turistom.

amusingplanet.com

 

5
Uložiť článok
Komentovať