Foto: wikimedia.org/wikimedia.org

Toto mesto je opustené už viac ako 40 rokov.

Oblečenie sa stále suší na šnúrach, jedlo hnije v hrncoch a panviciach, bicykle sú opustené na uliciach. Pred 40 rokmi sa život v tomto meste zastavil, ostali po ňom len pozostatky toho, čo kedysi bola prosperujúca komunita ľudí.

Vo Varoshi nájdete kilometre a kilometre pláží a hotelov, ktoré si však podmanila príroda. Po uliciach sa prechádzajú desiatky vojakov s príkazom okamžite strieľať, ak niekoho uvidia. Hrôzostrašný následok pre kedysi obľúbený plážový rezort. Opustené mesto Famagusta na Cypre, kde sa štvrť Varosha nachádza, bola kedysi prioritná destinácia a pravidelné miesto na oddych pre bohatú vrstvu ľudí počas 70. rokov. Relaxovať tam chodili celebrity ako Elizabeth Taylor, Richard Burton či Brigitte Bardot.

wikimedia.org

Po rokoch občianskych nepokojov vyvolaných cyperskými Grékmi, ktoré vyústili do prevratu, Turecko bolo nútené zasiahnuť a vyslalo na Cyprus svoje vojenské jednotky. Oblasť bombardovalo turecké letectvo a obsadili ju tanky. Keď vojaci získali kontrolu nad Varoshou, oplotili ju a odvtedy do nej majú povolený vstup len tureckí vojaci a zamestnanci Organizácie spojených národov.

wikimedia.org

Väčšina obyvateľov si však myslela, že náhla invázia tureckého vojska, ktorá ich vyhnala z ich domovov, je len dočasná. Mysleli si, že po vyriešení problému sa pokojne vrátia do svojich domovov. To však bolo v lete 1974. Ľudia boli v takom zhone, že nechali svoje veci priamo na ulici. Pootvorené dvere, detské hračky a opustené niekoľkoposchodové budovy pripomínajú apokalyptický svet než letovisko. Medzi ruinami nájdete aj hrdzavé veterány zo 70. rokov či butiky s manekýnmi navlečenými v kúskoch z disko-éry.

wikimedia.org

Problém medzi cyperskými Grékmi a zvyšným obyvateľstvom vyústil k odtrhnutiu Severocyperskej tureckej republiky, ktorú však medzinárodne uznáva len Turecko. Ani po viacerých pokusoch zjednotiť krajinu sa to však nepodarilo. Varosha je teda stále zakonzervovaná vo svojej zašlej sláve. Mesto duchov Stredozemného mora.

Pozri aj: Pouličné lampy stále svietia, trávniky sú pokosené. Kanadské „mesto duchov“, kde nikto nežije už 35 rokov, no všetko je tu v perfektnom stave

thevintagenews.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )