Foto: IMDB (Dreamworks), Twitter (masdhafm)

Mehran Karimi Nasseri patrí medzi osobnosti, ktorých príbeh je naozaj, naozaj neuveriteľný.

Avšak z obyčajným príbehom dieru do sveta nespravíte. Mehran pochádza z Iránu a v súčasnosti má 75 alebo 76 rokov. Jeho vek nie jasný, keďže známy je len rok, nie dátum jeho narodenia. Kto bol tento záhadný utečenec, ktorý svoju prazvláštnu maličkosť dotiahol až na strieborné plátno? Mehran Karimi Nasseri sa narodil do rodiny praktického fyzika, ktorý pracoval v ropnej spoločnosti a škótskej sestričke, ktorá pracovala na rovnakom mieste.

Článok pokračuje pod videom ↓

Poznáte film terminál?

Koľko pravdy je na totožnosti Mehranovej matky nevieme a pravdepodobne sa to ani nikdy nedozvieme. V roku 1973 bol prijatý na univerzitu v Bradforde. Keď štúdium ukončil, vrátil sa do domovskej krajiny, kde medzitým vypukli nepokoje. Mehran sa pridal na stranu revolucionárov a tak bol z Iránu vykázaný. Obrátil sa na niekoľko európskych krajín so žiadosťou o azyl, až mu nakoniec vyhovelo Belgicko.

Vďaka statusu utečenca, ktorý v Belgicku získal, mal možnosť pohnúť sa do ktorejkoľvek európskej krajiny. Keďže študoval v Británii, vybral sa tam. Počas svojej cesty však stratil doklady a ukradli mu kufor. Síce tvrdil, že jeho mama je škótska sestrička, no nemal žiadny doklad, ktorý by túto skutočnosť potvrdzoval. Keďže mu britské úrady nepovolili vstup do krajiny, poslali ho späť do Francúzska, kde bol zatknutý.

Sir, Alfred's Living Room

Keďže však do krajiny vstúpil legálne, nemal žiadne doklady a vďaka statusu utečenca, ani žiadnu krajinu, do ktorej by sa mohol vrátiť. Jediné miesto, kde mohol ostať, bol letiskový terminál. A tu vznikla inšpirácia pre film Terminál, ktorého hlavná postava Victor Navorski vznikla podľa príbehu Mehrana. Vo filme sa dozvedáme, že Victor pochádza z krajiny Krakozhia, ktorá v skutočnosti neexistuje a jej názov je odvodený od mesta Krakow, čo je režisérove obľúbené mesto.

"Sir Alfred" Mehran, CDG

Réžie filmu sa ujal Steven Spielberg, ktorý príbeh preniesol na newyorské letisko a nezabudol ho okoreniť štipkou typicky amerického pátosu. Victora Navorskeho si zahral Tom Hanks a v tejto spolupráci vznikol naozaj veľmi príjemný film na sobotňajší večer, ktorý nie len, že neurazí, ale dokonca zahreje pri srdci. K šálke čaju a vrecúšku hrozienok v čokoláde je to ideálna zábava na lenivý deň.

Film je tiež doplnený o fantastický soundtrack Johna Williamsa, ktorý len umocňuje príjemnú atmosféru inak ponurej situácie, ktorej by sa nikto z nás nechcel ocitnúť. Ak máte problém s rozpamätaním sa na tohto skladateľa, snáď pomôže fakt, že legendárne melódie k Star Wars či Harrymu Potterovi sú práve jeho prácou. Mehranov príbeh však nepokračoval tak veselo, ako hollywoodska „rozprávka“.

V odletovej hale strávil tento úbožiak celých 18 rokov. V roku 1992 našiel právnik bojujúci za ľudské práva, Christian Bourget, jeho kufor. Do Belgicka sa Mehran vrátiť nemohol, pretože mu to nedovoľovali tamojšie zákony. Kvôli nemu tak krajina prestavala svoje zákony v roku 1995. Do Belgicka sa však nevybral, pretože trval na svojej ambícii žiť vo Veľkej Británii. Na letisku však žil bežným životom takého človeka, akí žili aj za hlavnou bránou inštitúcie.

Spriatelil sa s personálom, ktorý ho zásoboval jedlom a novinami. Sedával na lavičke pri svojich kufroch, kde študoval ekonómiu, čítal knihy a vzdelával sa. Na letisku bol do roku 2006, keď náhle ochorel a bol hospitalizovaný. Od roku 2008 žije v chránenom dome v Paríži a skutočne sa nemá zle, keďže mu štúdio Dreamworks vyplatilo za práva na jeho príbeh 250-tisíc dolárov. Samotný Mehran bol z filmu nadšený.

Pozri aj: Kim Peek vedel čítať dve strany naraz a mapy poznal naspamäť. V kultovom filme Rain Man ho úžasne stvárnil Dustin Hoffman

en.wikipedia.org, adme.ru, csfd.cz

Uložiť článok

Najnovšie články