Foto: Mazda

Japonská automobilka je ďalšou, ktorá predstavila svoj prvý elektromobil.

Mazdu obľubujú mnohí nadšenci motorizmu najmä preto, že nejde klasickou cestou znižovania objemu motorov, ale upravuje ich tak, aby dosahovali spotrebu, ktorú síce vyžadujú nariadenia, no pritom si zachovávali športový ráz. Možno aj preto nás neprekvapovalo, že spoločnosť doteraz nepredstavila elektromobil. To sa ale zmenilo a Mazda ide s dobou. Ako to ale pri tejto japonskej automobilke býva, opäť sa niečím odlišuje od konkurencie. 

Tým prvým je skutočne zaujímavé riešenie otvárania zadných dverí, ktoré odkazujú na slávny model RX-8. Nový elektromobil MX-30 je crossover, čo je určite dobrá voľba, keďže tento typ karosérie je u zákazníkov na vzostupe a mnohí ho vyhľadávajú kvôli pohodlnejšiemu nastupovaniu, lepšiemu výhľadu, pekným tvarom, väčšiemu úložnému priestoru, no pritom si zachováva ako-také kompaktné rozmery.

Foto: Mazda

Model MX-30 vychádza z nedávno predstaveného CX-30 a na dĺžku má približne 4,4 metra. Ako je to pri elektromobiloch zvykom, zaujíma nás často dojazd a výkon. Ten má 106 kW, teda po starom 144 koní. Dojazd mnohých ale prekvapí. Ten je na jedno nabitie na úrovni „iba“ 200 kilometrov, čo možno viacerých milovníkov tejto značky sklame.

Foto: Mazda

Mazda nižší dojazd obhajuje tým, že denne vodiči v mestách najazdia aj tak iba okolo 50 kilometrov, takže je dostačujúci. Menší dojazd ale znamená menej batérií a to znamená nižšiu hmotnosť a lepšie jazdné vlastnosti. A o to Mazde práve ide.

Foto: Mazda

Dizajn odráža ducha japonskej automobilky. Zaujme predná maska, ktorá je menšia oproti modelu CX-30, vďaka čomu je auto aerodynamickejšie. Ako sme už spomínali, zaujímavé je otváranie zadných dverí do protichodnej strany. Mazda MX-30 teda nemá B stĺpik a pôsobí skôr ako trojdverové kupé, čo jej iba pridáva na elegancii.

Okrem elektrickej MX-30 by sa mala časom objaviť aj hybridná verzia.

Foto: Mazda

Zaujímavé je ale tiež aj to, že aj napriek tomu, že MX-30 bola predstavená iba včera, už teraz je možné si ju online rezervovať aj na Slovensku. V plnej výbave je jej cena 34 400 eur. Ak si z ceny odpočítame štátnu dotáciu na elektromobily na úrovni 8 000 eur, vyjde nám skutočne zaujímavá cena za tento mimoriadne štýlový elektromobil.

Najnovšie články