Foto: Twitter @gonewest05

Za 25 kg zázvorového čaju sedeli štyri mesiace.

Matku a dcéru uväznili v Austrálii na štyri mesiace po tom, čo si polícia pomýlila čaj s drogou.

Ako píše portál LAD Bible, Vun Pui ‘Connie’ Chong a jej dcéra San Yan Melanie Lim si nechali doviezť do krajiny 25 kg hnedého zázvorového čaju.

Dvojicu zadržali za “komerčné zásobovanie drogami”

Vice uvádza, že plánovali predávať nápoj, pretože je to známy liek na menštruačné bolesti v ich domovskej Malajzii, čo by im umožnilo zisk okolo 90 AU$ (57,66 eura).

Ich plán sa však prerušil, keď ich balíčky čaju na letisku zadržali úradníci Austrálskych pohraničných síl (ABF), ktorí nesprávne identifikovali nápoj ako amfetamínovú drogu fenmetrazín.

Ťažko ozbrojení policajti potom v januári vtrhli do domu Chong a Lim v Sydney, aby dvojicu zatkli a obvinili z komerčného zásobovania drogami, čo je trestný čin, za ktorý hrozí maximálny trest doživotia za mrežami.

Úrady boli údajne v nasledujúcich týždňoch informované o problémoch s testami používanými na identifikáciu látky.

Napriek tomu zostali matka a dcéra zamknuté štyri mesiace bez kaucie a obvinenia boli stiahnuté až 10. augusta, keď polícia Nového Južného Walesu vykonala vlastnú forenznú analýzu.

Podľa Sydney Morning Herald test identifikoval iba spektrum látok podobných fenmetrazínu – a že bol určený len ako štvrtá najpravdepodobnejšia látka po cukre, sacharóze a práškovom cukre.

Forenzný operátor z austrálskej federálnej polície dokonca napísal vedúcej predstaviteľke prípadu, detektívke staršej strážničke Tare Conaghanovej, aby vyjadril znepokojenie nad testom.

Žiadne zakázané látky zistené neboli

“V skratke, nemôžeme z tohto výsledku ABF vyvodiť, že vzorka obsahuje alebo neobsahuje fenmetrazín,” napísal a dodal, že Conaghan bude musieť nechať vzorku nezávisle otestovať, aby si bol istý, že obsahuje drogu.

foto: Unsplash

O pár mesiacov neskôr dôstojník AFP poslal detektívovi e-mail, aby oznámil, že laboratórne výsledky z dvoch predchádzajúcich incidentov zahŕňajúcich podobné produkty zistili, že neboli zistené žiadne zakázané látky.

Súd sa dopočul, že Conaghan nedokázal odovzdať túto informáciu ženskému obrannému tímu, a preto zostali vo väzení. Na otázku Chongovho advokáta Steva Bolanda, prečo neinformovala ženy, povedala: “Pretože drogy stále čakali na úplné otestovanie.”

Boland sa potom spýtal: “Tak čo, musia si to odsedieť vo väzení?” čo sa stretlo s tichom z Conaghanovho konca. “Predpokladám, že táto otázka nebude zodpovedaná,” dodal Boland.

Chong a Lim boli prepustené na kauciu až v máji a teraz žalujú riaditeľa prokuratúry Commonwealthu za náklady, ktoré odmietol zaplatiť. Boland povedal: “Koruna je proti myšlienke, že tieto falošne obvinené ženy by mali dostať peniaze.”

Prípad odročili na marec.

LAD Bible
0
Uložiť článok
Komentovať