Foto: Unsplash

Stredajší výsledok hlasovania preto neznamená pre členské štáty OSN legalizáciu marihuany.

Komisia Organizácie Spojených národov (OSN) pre omamné látky v stredu schválila vylúčenie konope a konopnej živice zo zoznamu najnebezpečnejších drog na svete, čo by mohlo mať veľký vplyv na globálny priemysel týkajúci sa medicínskej marihuany.

Foto: Unsplash.com

Úrad OSN so sídlom vo Viedni prostredníctvom oficiálneho vyhlásenia uviedol, že predstavitelia inštitúcie hlasovali v pomere 27:25, pričom jeden člen sa zdržal hlasovania. Odobrili tak odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), aby konope a konopnú živicu odstránili z prílohy IV Dohovoru o omamných látkach z roku 1961, kde boli uvedené spolu s heroínom a niekoľkými ďalšími opioidmi.

Neznamená to však legalizáciu

Látky uvedené v prílohe IV sú však iba podmnožina substancií uvedených v prílohe I, ktoré si vyžadujú najvyšší stupeň medzinárodnej kontroly. Agentúra hlasovala za ponechanie konope a konopnej živice na zozname látok v prílohe I, kde sa nachádzajú aj kokaín, fentanyl, morfín či ópium. Stredajší výsledok hlasovania preto neznamená pre členské štáty OSN legalizáciu marihuany.