Foto: Ondrej Irša (FLAAM Festival)

Niečo také na letiskách len tak ľahko nezažijete.

Má len šesť rokov, je výrazne menší, no svoju veľkoleposť má zafixovanú vo svojej podstate. Aj keď je ešte stále v tieni veľkých letiskových festivalov, postupne z neho vychádza. Môže za to citlivý výber interpretov, ktorí sa v jeho programe každoročne objavujú, aj atmosféra, ktorú sa nepodarí vybudovať ani na veľkých plochách. Festival s atmosférou grilovačky u kamoša na záhrade, ba ešte viac – to je nitriansky Flaam. Už o dva týždne svoje brány otvorí opäť a nielen so slovenskými, ale aj zahraničnými interpretmi. Vystúpia Seward, Low Roar či producent Iglooghost.

Aj keď by sa z jeho názvu dalo hádať, že za jeho organizáciou stojí partia Európanov zo severských krajín, nie je tomu vôbec tak. Flaam vznikol náhodou – ako odpoveď na veľké slovenské festivalové podujatia, ktorým sa najmä počas roka kladie najväčšie percento pozornosti nielen zo strany návštevníkov, ale aj médií.

Jeho zakladateľom Mariánovi Tesákovi, Martinovi Zaujecovi a Martinovi Švolíkovi – trojici kamarátov z mesta pod Zoborom – však nikdy o priamu konkurenciu väčším hráčom na festivalovom poli nešlo. Chceli len vytvoriť akúsi alternatívu voči nim. A v podstatne menšom merítku.

Väčšina organizačného tímu festivalu FLAAM na showcaseovom podujatí Ment v slovinskej Ľjubľane. Foto: Martin Švolík (FLAAM Festival)

Unavení davmi ľudí z veľkých slovenských festivalov sa rozhodli, že prinesú koncept malého festivalu, ktorý ma ambíciu pozývať nielen slovenských, ale i zahraničných interpretov aj do rodnej Nitry. Najvhodnejším priestorom na uskutočnenie svojho nápadu už od začiatku považovali Hidepark. Tam sa napokon Flaam aj podarilo preniesť.

Bol to punk, ale vydarený

Samozrejme, začiatky neboli jednoduché. Nápad na vlastný malý festival dostali chalani v priebehu mája 2014. V septembri toho istého roka už otvárali brány nultého ročníka Flaamu, v programe ktorého sa mihli pomerne známe mená slovenskej nezávislej hudobnej scény. Walter Schnitzelsson, Vrbovskí víťazi, Abusus, From Our Hands či Fresh Out of the Bus (dnes LUVVER) a ďalší, boli hosťami prvého eventu, ktorých si užilo niečo cez tristo návštevníkov. A začala sa písať malá, ale pomerne zaujímavá história malého festivalu, ktorý medzičasom stihol vyrásť do podstatne väčších rozmerov.

Nie však kapacitne. Tá je dnes už striktne obmedzená na 1000 návštevníkov, pretože „flaamemberi“ – ako možno trojicu zakladajúcich členov festivalu prezývať – chcú aj naďalej zachovávať intímnu atmosféru podujatia. To sa im aj darí. A rovnako tak aj vypredávať aktuálnejšie ročníky.

Ako uznáva jeden zo zakladateľov festivalu, Marián Tesák, prvý ročník bol viac-menej skúškou. „Mali sme veľa skúseností z predchádzajúcich pracovných príležitostí. Všetci sme pracovali ako muzikanti, technici či zvukári na koncertoch či iných kultúrnych podujatiach. Takže sme zhruba vedeli, do čoho ideme,“ vysvetľuje.

Braňo Jobus na nultom ročníku festivalu FLAAM. Foto: Dominik Szombath (FLAAM Festival)

Veľký rozpočet však na úplnom začiatku nemali a všetko hradili z vlastných úspor a finančných darov. „Samozrejme, dočkali sme sa aj mnohých zliav a pomoci od super ľudí. Na úplnom začiatku sme boli traja alebo štyria, plus pomohli aj ďalší, takže celkovo nás tam bolo asi do dvadsať,“ hovorí Tesák.

Aj napriek rýchlosti príprav nultého ročníka – na organizáciu mali len takmer štyri mesiace – však napokon v mínuse neboli. Práve naopak. „Verili sme, že na Flaam príde dosť ľudí na to, aby nikto z nás nemusel predávať svoj laptop,“ humorne dodáva Tesák. Napokon sa to podarilo a o notebook nikto neprišiel.

Skúsený festivalový návštevník vychovaný na veľkých podujatiach (ako je napríklad spomínaná Pohoda) si istotne všimol, že organizátorom išlo skôr o srandu. Koniec-koncov aj Marián Tesák priznáva, že prvý ročník pripomínal punkovú udalosť. „Ale v dobrom. Aj Braňo Jobus, ktorý u nás vtedy vystupoval, povedal, že mu Flaam pripomenul ilegálne české festivaly, na ktorých hrával za socíku.“

Úspech prvého ročníka si žiadal pokračovanie

Nitra teda dostala svoj vlastný hudobný festival určený milovníkom alternatívnych hudobných žánrov. Bola by teda veľká škoda, keby v tom partia kamošov (ktorá sa medzičasom rozrástla) nepokračovala aj naďalej.

Druhý ročník sa už niesol v znamení ponaučení z toho predchádzajúceho, no dramaturgia Flaamu zostala nezmenená. Opäť bola postavená na atraktívnych menách, ktoré poznajú najmä poslucháči Rádia_FM či návštevníci klubových koncertov. Headlinerom boli Fallgrapp, Bad Karma Boy či dídžeji Malalata.

Na úspech letného festivalu nadviazali organizátori postupne aj zimnými klubovými edíciami, či warm-up žúrkami, ktoré majú podobu letnej grilovačky. Tento rok spravili dokonca zahrievaciu párty až v troch slovenských mestách. Flaam tak vyrástol síce stále na malý, no rozhodne nie zabudnuteľný festival.

Typický je svojou špecifickou atmosférou. Tú nielen organizátori, ale aj tí, čo Flaam zažili, opisujú ako niečo, čo sa podobá grilovačke u kamoša, ktorá sa vymkla spod kontroly. A k tomu hrá aj živá hudba v podaní známych, aj menej známych interpretov.

Festival, z ktorého nebolia nohy

Flaam Festival je možno pre niekoho neznámym pojmom na festivalom poli, nie však pre obyvateľov mesta, v ktorom sa každý rok koná. Stal sa jeho neodmysliteľnou súčasťou a jeho skalní fanúšikovia sa naň každoročne tešia stále viac.

Stáť za tým môže aj spôsob, akým je akcia organizovaná. Je malý, vďaka čomu majú návštevníci pocit, že sú s vystupujúcou kapelou priamo na pódiu. A to sa na žiadnom veľkom festivale stať nemôže. Flaam by sa dal pokojne označiť aj za festival, z ktorého vďaka veľkosti areálu takmer vôbec nebolia nohy a návštevníci na ňom nemusia nabehať desiatky kilometrov, aby sa presunuli od jedného pódia k druhému.

Český elektronický „virtuóz“ Ventolin na FLAAME 2018. Foto: Ondrej Irša (FLAAM Festival)

Všetko je blízko – kapelu na hlavnom pódiu uvidí návštevník, či sa nachádza priamo pred ním, alebo stojí v rade na pivo či jedlo a pred koncertom kohokoľvek, kto na ňom účinkuje, neunikne. Napokon to ani nutne robiť nemusí. Interpreti na Flaame sú totiž vždy vyberaní citlivo. Návštevníci tak majú možnosť vidieť nielen neznáme pojmy z hudobnej scény Slovenska, ale aj ostrieľané a väčšie hviezdy, akými v minulých rokoch okrem vyššie spomínaných boli aj Billy Barman, český elektronický čarodej Ventolin, hudobníčka Katarzia a ďalší.

Ďalšie smerovanie Flaamu určili aj úspešné vystúpenia zahraničných hostí. V roku 2017 v Hideparku svoje koncerty odohrali napríklad poľskí Coals a minulý rok bol line-up naplnený aj ďalšími (síce menej známymi) menami zo zahraničia, ako napríklad Hańba! (PL), Lor (PL) či britská gitarovka Banfi. Tu sa, ako Tesák uznáva, ukázalo, že slovenským fanúšikom nie sú ľahostajné ani neznámejšie, no kvalitné mená zahraničnej scény, ktoré chcú naživo vidieť.

Dôvodov, pre ktoré sa oplatí festival Flaam navštíviť je viacero. Najväčším lákadlom je, samozrejme, hudba a nami niekoľkokrát spomínaná špecifická atmosféra, ktorá sa naozaj nedá vykúzliť len tak hocikde.

Flaam by na európsku úroveň väčších festivalov, kde všetko organizačne klape, zaradila aj speváčka Katarzia, ktorá sa na hlavné pódium vráti opäť aj tento rok, teraz s producentom Pjonim a ich spoločným projektom Antigona. „Organizátori priniesli nový vietor a myslím si, že Flaam je udalosť, ktorou sa môže pýšiť nielen Nitra, ale aj celý región,“ povedala o festivale na svojich sociálnych sieťach.

Chválou FLAAM nešetrila na svojich sociálnych sieťach ani pesničkárka Katarzia. Foto: Dominik Szombath (FLAAM Festival)

Inšpiráciu našli na českých festivaloch

Aj keď slovenské kultúrne publikum sleduje prevažne tie veľké podujatia a často to vzbudzuje pocit, že nič iné sa u nás nedeje, nie je tomu tak. Príkladom toho je aj Flaam. „Treba len vedieť hľadať. Na Slovensku je festivalov viac než sa zdá. Samozrejme, nie sme na tom tak, ako v Česku, kde počas leta vychádza na jeden víkend aj 30 festivalov,“ vysvetlil Tesák vo videorozhovore pre Interez.sk a talkshow Povec ty.

Práve na českej festivalovej scéne sa organizátori Flaamu inšpirovali aj pri tvorbe toho svojho. Netaja sa ani tým, že sú veľkými fanúšikmi festivalu Beseda u Bigbítu. Flaam je však slovenským originálom a ťažko by sa hľadal podobný festival kdekoľvek na Slovensku. Už len prístupom azda ku všetkým častiam celej udalosti.

O umelcov je postarané na všetkých frontoch, rovnako tak aj o návštevníkov a tak, ako na žiadnom inom festivale okrem hudby nesmie chýbať ani sprievodný program, rovnako je to aj v Hideparku počas konania Flaamu. Nechýbajú diskusie, cestovateľské kino, zaujímavé kvízy či pestrá ponuka jedál od najvychytenejších streetfoodových prevádzok.

Prvýkrát dva dni

Flaam bol prvých päť rokov jednodňovým podujatím, no so všetkým, čo k pravému festivalu patrí. V Hideparku mohli návštevníci aj stanovať, aj keď oproti veľkým festivalom bolo kempujúcich fanúšikov podstatne menej. Ani to však na atmosfére neubralo. Tento rok organizátori Flaamu idú prvýkrát do dvoch plnohodnotných festivalových dní. Znamená to, že sa nielen výrazne zväčšil počet účinkujúcich v line-upe, ale aj festivalový program celkovo.

„Budeme mať 21 umelcov z ôsmich krajín sveta. Headlinermi tohto ročníka sú španielski blázni Seward, špička súčasnej elektroniky Iglooghost a zasnenú atmosféru Islandu so svojou sólo šou prinesie americký muzikant Low Roar,“ prezrádza ťahúňov šiesteho ročníka Flaamu Tesák.

Line-up 6. ročníka festivalu FLAAM.

Nad tým, koho organizátori Flaamu pozvú na ďalší rok do Hideparku zahrať, premýšľajú prakticky celé obdobie od konca aktuálneho ročníka. Hľadajú nielen na domácej scéne, ale aj v hudobných vodách okolitých krajín. Veľkou pomocou pri zostavovaní line-upu sú pre nich aj prehliadkové – showcaseové – festivaly v Európe.

„V Ľubľane sme si takto vyhliadli chorvátskeho interpreta Man Machine. Ten je niečo ako fúzia Donnyho Benneta a Ventolina a naozaj sa je na čo tešiť,“ prezrádza Tesák.

Pozornosť sa ale oplatí upriamiť aj na slovenskú zložku line-upu, ktorá má aj tento rok najpočetnejšie zastúpenie. „Tešíme sa na Katku Málikovú, ktorá vystúpi na pódiu ukrytom v kríkoch a veríme, že na tomto koncerte tam bude vyzerať ako nejaká „čarodejka“, ktorá si všetkých podmaní nielen hudbou,ale aj tým, ako to celé bude vyzerať.“

Foto: Ondrej Irša (FLAAM Festival)

Okrem hudby aj šport či diskusie s dizajnérmi

„Prvýkrát ale chystáme aj športové aktivity. V druhý festivalový deň príde autobus a všetkých, ktorí budú chcieť, vyvezie pod Zobor a spraví sa taká menšia túra, na konci ktorej odohrá svoj akustický koncert náš pravidelný účinkujúci Bilčo.“ Ten, mimochodom, minulý dostal „v kríkoch“ svoj vlastný stage, kde hral akusticky medzi prestávkami na hlavnom pódiu, nad ktorým sa vyníma nápis „Kanoe West“.

Foto: Ondrej Irša (FLAAM Festival)

Okrem túry ale bude napríklad aj klietkový futbalový turnaj jeden na jedného, ktorý na Slovensku ešte snáď ani nemal obdoby. „Videli sme to Rotterdame v jednom múzeu a bola to celkom sranda. A keďže sa snažíme robiť veci trošku inak, chceme návštevníkom ponúknuť aj takúto formu zábavy počas dňa, keď sa nebudú konať koncerty.“ Nuda teda rozhodne nehrozí ani počas tých častí dňa, keď žiadny koncert nebude.

V súvislosti s rozšírením na dvojdňový festival a zvýšením počtu zahraničných účinkujúcich organizátori tiež prvýkrát zabezpečujú aj sprievodcov pre týchto hudobníkov. „Tiež musíme zabezpečiť aj šoférov a odvozy umelcov z letiska na festival, z festivalu na hotel. Je to niečo nové, no nie je toho toľko, ako pri väčších festivaloch, takže sme aj radi, že sa na tomto ešte čo-to naučíme,“ vysvetľuje Tesák.

Flaam tento rok aj s Intereztan

Vďaka partnerstvu sa tento rok budú môcť návštevníci Flaamu tešiť aj na špeciálnu zónu portálu Interez, ktorý sa premiérovo predstaví ako hlavný mediálny partner. Stan, ktorý sa bude nachádzať neďaleko hlavného pódia, ponúkne okrem trhu so známymi slovenskými značkami oblečenia a doplnkov, dá priestor aj pre divadelné predstavenia či diskusie a workshopy s mladými dizajnérmi.

Festivalový merch, tričká a hudba na nosičoch vystupujúcich kapiel, značky ako Bratiska, Drevená Helena, Buffet či Novesta – to je výber zo značiek, ktoré si v našom stane budeš môcť zadovážiť. Samozrejme, v našej chill-out zóne toho bude viac, no o tom sa na našom webe, či webe festivalu budeš môcť dočítať neskôr.

Foto: Ondrej Irša (FLAAM Festival)

Na festival naladia warm-upky

Flaam sa od iných festivalov odlišuje napríklad aj tým, že okrem letnej a zimnej edície podujatia, pravidelne návštevníkov láka aj warm-up žúrkami. Tie budú tento rok celkovo tri – v Bratislave, Trnave a v Nitre, pričom tú bratislavskú v Novej Cvernovke už majú za sebou.

„Zahrajú špeciálne hudobné zoskupenia, svoj DJ set budeme mať aj my ako organizátori. Vstupné je zadarmo a k tomu aj parádne grilované pochutiny,“ hovorí o zahrievacích kolách Flaamu Tesák. Zvyšné dve warm-upky sa budú konať v trnavskom podniku pri Zelenom kríčku 1. augusta a v rodnej Nitre v Čudnom pohľade v sobotu 3. augusta.

Na oboch žúroch si budú môcť návštevníci tiež zakúpiť oficiálny festivalový merch a špeciálne zotieracie permanentky na festival, ktoré sú zároveň výhernými žrebmi. „Pod žrebmi sú ukryté rôzne výhry od festivalového merchu až po cigu, ktorú výhercovi ušúľam,“ dodáva s humorom Tesák.

Flaam Festival sa uskutoční v dňoch 16. a 17. augusta v priestoroch nitrianskeho outdoorového parku kultúry a oddychu Hidepark. Viac o programe 6. ročníka festivalu sa dočítaš na oficiálnom webe podujatia, sociálnych sieťach Facebook či Instagram a aj na našom webe.

Uložiť článok

Najnovšie články