Foto: Profimedia

Chceli z nej vyhnať diabla, skončilo sa to až jej smrťou.

Jej telo sužovali kŕče, trpela halucináciami, počula rôzne hlasy a nedokázala zniesť náboženské predmety vo svojej blízkosti. Rodičia Anneliese Michel prestali veriť medicíne a namiesto toho sa rozhodli hľadať pomoc v exorcizme a zo svojej dcéry chceli vyhnať diabla. Pre dievča to malo tragický koniec. 

V článku sa dozviete aj:

  • kedy si Anneliese a jej rodina uvedomili, že s ňou niečo nie je v poriadku;
  • akú diagnózu jej stanovil lekár;
  • prečo rodičia trvali na exorcizme, aj keď ho cirkev najprv odmietla vykonať;
  • ako dievča prestalo jesť, spávalo na kamennej podlahe a skončilo v zúfalom stave;
  • prečo sa rodičia a kňazi dostali až pred súd.

Bola v tranze, triasla sa a nič si nepamätala

Anna Elisabeth Michel, ktorú prezývali Anneliese, sa narodila 21. septembra 1952 v západnom Nemecku. Ako uvádza All That’s Interesting, vyrastala v katolíckej rodine s rodičmi Annou a Josephom a troma sestrami. Dvakrát denne chodila do kostola na omšu a podľa nemeckého TAZ sa pravidelne modlila ruženec.

Že s ňou niečo nie je v poriadku si okolie všimlo, keď mala 16 rokov a v škole stratila vedomie. Na spolužiakov pôsobila nepríčetne, navyše si nepamätala, čo sa dialo. Aj keď sa najprv mohlo zdať, že išlo iba o jednorazovú záležitosť, o rok sa podobná udalosť zopakovala. Anneliese sa ocitla v tranze a jej telo sužovali kŕče. V ich dôsledku sa celá triasla.

Na fotografii Anneliese Michel Foto: Profimedia

Diagnostikovali jej epilepsiu

Rodiča s dcérou sa rozhodli vyhľadať odbornú pomoc a navštívili lekára. Ten jej diagnostikoval epilepsiu temporálneho laloku, ktorá dokázala vysvetliť stratu pamäte aj desivo vyzerajúce kŕče. Taktiež by mohla byť odpoveďou na halucinácie, ktoré začali Anneliese postupne trápiť.

Po stanovení diagnózy sa začala liečiť a bola dokonca hospitalizovaná v nemocnici. Popritom sa stále venovala škole a podľa archívu Sicilia Informazioni sa po maturite prihlásila na univerzitu. Snom Anneliese bolo stať sa učiteľkou na základnej škole. To sa ale nepodarilo a jej život postupne naberal čoraz tragickejšie rozmery.

Prestali veriť medicíne, rozhodli sa pristúpiť k vyháňaniu diabla

K počiatočným príznakom Anneliese začali sužovať už spomínané halucinácie. Od roku 1970 začala vidieť diabolské tváre, ktoré sa jej zjavovali napríklad pri modlení ruženca. K optickým halucináciám sa pridali aj tie zvukové a počula rôzne hlasy, ktoré jej hovorili napríklad to, že zhorí v pekle.

Tieto prejavy po nejakom čase už nepripisovala svojmu zdravotnému stavu, ale bola presvedčená o tom, že ju posadol démon. Liečba jej stav nezlepšovala a aj keď vyskúšala rôzne druhy liekov, halucinácie neustávali.

Rodičia mladého dievčaťa postupne prestali dôverovať medicíne a namiesto toho sa skúsili vyhľadať alternatívnu pomoc v kruhoch cirkvi. Tá mala spočívať vo vyhnaní diabla z tela Anneliese. Cirkevní predstavitelia ale odmietli vykonať exorcizmus a odporučili jej predovšetkým lekársku liečbu.

Nedokázala zniesť náboženské predmety, jedla hmyz a pila svoj moč

Situácia v ich rodine však naberala na čoraz väčšom zúfalstve. Anneliese sa začala poškodzovať, jedla hmyz alebo dokonca močila na podlahu. Následne svoj moč „pila“ jazykom zo zeme. Dokonca sa spomína, že mala odhryznúť a zjesť hlavu vtáka. Jej neznášanlivosť k náboženským predmetom sa čoraz viac prehlbovala. Rozbíjala krucifixy alebo trhala ružence.

Spávala nahá na kamennej podlahe a prestala jesť normálnu potravu. Namiesto toho pojedala rôzny hmyz. All That’s Interesting spomína aj jej nutkanie vykonať 400 drepov alebo ukrytie sa pod stôl, kde štekala ako pes.

Situácia vyústila až k prvému exorcizmu, ktorý na dievčati vykonal kňaz Ernst Alt. Ten bol presvedčený o tom, že je posadnutá a vlastne netrpí epilepsiou. V nasledujúcich mesiacoch so svojím kolegom vyháňanie diabla pravidelne opakovali.

Rodičia Anneliese Michel Foto: Profimedia

Priebeh vyháňania diabla

Pri samotnom exorcizme boli podľa webu TAZ prítomní aj rodičia Anneliese, jej sestry a Alt s ďalším kňazom Arnoldom Renzom. Ten na jeho vykonanie dostal povolenie od biskupa Josefa Strangla, avšak s podmienkou, že exorcizmus, že má prebiehať v tajnosti. Napokon sa záznamy z neho dostali až pred súd.

Kňazi sa modlili, mávali krížom, zatiaľ čo dievča kričalo a malo násilné prejavy. Boli presvedčení o tom, že Anneliese ovládlo celkovo 6 démonov, medzi nimi napríklad Lucifer, Judáš či Hitler. Zo samotného priebehu vznikli fotografie a nahrávky.

Vykonali na nej exorcizmus 67-krát, zomrela na podvýživu

Keďže dievča prestalo jesť, bolo stále slabšie. Až napokon po desiatich mesiacoch a absolvovaní 67 vyháňaní diabla zomrelo.

Stalo sa tak 1. júla 1976 a dôsledkom neboli démoni, ale podvýživa a dehydratácia. V čase svojho tragického úmrtia mala Anneliese 23 rokov a vážila iba 30 kilogramov.

Rodičia a kňazi sa dostali pred súd kvôli vražde

Ako už asi tušíte, jej prípad sa nepodarilo rodičom a kňazom udržať v tajnosti a napokon ich predviedol až pred súd, kde boli všetci štyria stíhaní zo zabitia z nedbanlivosti. Dvojica kňazov bola odsúdená zo zabitia z nedbanlivosti a rodičia sa trestu vyhli, keďže prežívali veľké utrpenie, čo ich oslobodilo od väzenia.

Napriek tragickej smrti Anneliese niektorí ľudia aj dnes skutočne veria, že bola diablom posadnutá. Podľa informácií denníka Washington Post je úzkou skupinou stále uctievaná a dokonca prichádzajú k jej hrobu.

Podľa slov lekára a jezuitského kňaza Ulricha Niemanna nič také ako posadnutosť neexistuje. „Z môjho pohľadu sú títo pacienti duševne chorí. Modlím sa s nimi, ale to im samé o sebe nepomôže a musia vyhľadať odbornú pomoc,“ povedal na margo prípadu Anneliese Michel.

Príbeh Anneliese sa stal predlohou viacerých filmov. Snáď najznámejším je horor V moci diabla (The Exorcism of Emily Rose), ktorý je inšpirovaný životom tohto mladého dievčaťa a sústreďuje sa na súdny proces, ktorý po jej smrti nasledoval. Avšak vernejšie zachytáva osud Anneliese nemecká snímka s názvom Rekviem (Requiem) z roku 2006.

Najnovšie články