Foto. MovieStillsDB

Do slovenských kín už čoskoro dorazí krimi komédia, ktorá vzdáva hold tvorbe Agathy Christie.

Do našich kín sa dostane až začiatkom januára 2020, po premiére v USA to ale vyzerá tak, že komediálna novinka s názvom Na nože (Knives Out) je tým najlepším, čo vo svete filmu v roku 2019 vyšlo. Svedčí o tom nielen skvelá tvorcovská zostava, obsadenie plné hviezd, ale aj hodnotenia kritikov a divákov. A snímke sa darí aj na portáli ČSFD.

Filmových fanúšikov naprieč celým svetom dokáže v programe ich lokálneho kina zaujať čokoľvek. Samozrejme, najväčšiu pozornosť si od fanúšikov zväčša získavajú drahé a efektami nabité snímky. Často však dokážu prekvapiť aj žánrovo odlišnejšie filmy a príkladom takejto snímky je aj novinka s názvom Na nože (Knives Out). Tá sa síce dostane do slovenskej distribúcie až v januári 2020, no v USA už premiéru mala a prvé reakcie hovoria za všetko. Podľa tých totiž ide o to najlepšie, čo vo svete filmu v roku 2019 vzniklo.

Miláčik kritikov

Pozitívnu bublinu okolo komediálnej detektívky pomohli vytvoriť aj mimoriadne priaznivé reakcie kritikov po jej premiére na Toronto International Film Festival. Po slávnostnom premietaní sa totiž na portáli Rotten Tomatotes vyšplhalo hodnotenie filmu na hranicu 99 % (teraz má o pár bodov menej), čo v prípade tohto webu naozaj nie je málo a aj vďaka tomu sa o snímke hovorí aj ako o adeptovi na zisk prestížneho Oscara. A po premiére v kinách sa chvály na hviezdne obsadenú kriminálnu komédiu valia v ešte väčších množstvách a jednoznačne aj budú pribúdať.

Knives Out filmoví tvorcovia opisujú ako satirickú krimi komédiu, ktorá zobrazuje, ako môže dopadnúť vyšetrovanie záhadnej smrti autora tajomných detektívok, obzvlášť, keď z jeho vraždy je podozrivý každý v jeho okolí. Bude sa novinka niesť v duchu tradičných kriminálok a bude vrahom záhradník? To zrejme nie.

Novinka Na nože (Knives Out) je nabitá hviezdnym hereckým obsadením. Foto: MovieStillsDB

Hviezdami nabitá pocta Agathe Christie

V centre diania stojí detektív Benoit Blanc (Daniel Craig), ktorý sa snaží vyriešiť zdanlivo neriešiteľný prípad vraždy Harlana Thrombeya (Christopher Plummer) – slávneho autora detektívnych románov a otca troch detí. Blanc chce prípad uzavrieť čím skôr, no nebude to také jednoduché, pretože podozrivý je nielen každý člen jeho excentrickej rodiny, ale aj hocikto, kto sa zdržiaval v jeho blízkom či vzdialenejšom okolí.

Celý film sa nesie v duchu slávnych detektívok, aké kedysi svojim čitateľom na stránkach kníh prinášala ikona tohto žánru, spisovateľka Agatha Christie a dokonca aj kritici potvrdzujú, že postava Daniela Craiga je niečo ako americká verzia slávneho Hercula Poirota.

Vo filme si zahrá aj hviezda seriálu 13 Reasons Why. Foto: MovieStillsDb

Autorom scenára snímky Knives Out je režisér Rian Johnson, ktorý sa filmovému svetu predstavil napríklad réžiou pokračovania kultových  Star Wars VIII (The Last Jedi), či akčným sci-fi thrillerom Looper: Nájomný zabijak (Looper). A okrem už spomených hviezdnych hereckých mien Craig a Plummer, prekvapí aj ostatný casting. Vo väčších či menších úlohách uvidíme Captaina Americu, herca Chrisa Evansa, drama queen zo seriál 13 Reasons Why, herečku Katherine Langford, niekdašiu kráľovnú hororov Jamie Lee Curtis, ďalej hercov Michaela Shannona, Dona Johnsona, držiteľku Zlatého glóbusu Toni Collette (Šiesty zmysel, seriál United States of Tara), Jaedena Martella (horor To, dráma The Book of Henry) či hviezdu ságy Star Wars, Franka Oza a mnohých ďalších.

Od nápadu k realizácii

Režisér snímky Johnson si projekt aj produkoval spolu s Ramom Bergmanom (Star Wars VII a VIII), no samotné pretavenie scenára do podoby filmu nebolo jednoduché.

S jednoduchým nápadom na nakrútenie Knives Out prišiel Johnson ešte v roku 2005. V júni 2010 už verejnosti predstavil víziu nakrútenia filmu, ktorý by vzdával hold tvorbe Agathy Christie. Následne ale jeho kariéra začala stúpať na vrchol. Dostal sa k réžii Loopera, po ktorom chcel začať pracovať na svojom autorskom filme. Prišla však ponuka byť súčasťou svetu Star Wars spojená s réžiou ôsmej epizódy s podtitulom The Last Jedi, ktorá vyšla v roku 2017. Keď ošiaľ a vášnivé reakcie na Hviezdne vojny ustáli, mohol sa Johnson začať naplno venovať svojmu projektu. Jeho výrobu ohlásil v septembri 2018 a v tom istom roku sa mu podarilo námet predať distribútorom. Samotná produkcia začala v októbri 2018 a trvala tri mesiace. Nakrúcali v Bostone v štáte Massachusettes.

Knives Out má všetko, čo dobrá detektívka má mať. Foto: MovieStillsDB

Priaznivé sú aj tržby počas otváracie víkendu. Knives Out malo premiéru 27. novembra a len pár dní stačilo, aby hviezdne obsadená snímka zarobila len na území USA 41,7 milióna amerických dolárov. Celosvetovo sa tržby držia zatiaľ na hranici 70 miliónov, pričom rozpočet filmu bol 40 miliónov. A po reakciách na film zrejme ešte porastú.

Chvály aj na česko-slovenskom trhu

Knives Out už stihlo vidieť aj pár vyvolených z česko-slovenského teritória. Na portáli ČSFD zatiaľ filmu svieti priaznivé hodnotenie 82 %, čo taktiež na takúto žánrovku nie je málo. Hodnotiaci užívatelia chvália predovšetkým prekvapivý dej, pretože mnohí podľa traileru očakávali skôr neoriginálny film. Okrem skvelého obsadenia pozitívne hodnotia aj príjemný humor, chémiu „nádherne ohavných postáv“, no najmä to, že si režisér Rian Johnson napravil svoju reputáciu.

Foto: MovieStillsDB

V podobnom duchu sa nesú aj reakcie zahraničných divákov či kritikov. Tí hovoria o filme Knives Out ako o filme roka, dávajú mu 10-bodové hodnotenia a nebudú prekvapení, ak snímka získa aj Oscara za najlepší scenár. Či sa mu ale podarí obstáť v konkurencii ostatných snímok, je ale zatiaľ otázne.

Ak vás teda reakcie nielen zahraničných, ale aj tunajších divákov presvedčili, nenechajte si snímku Knives Out ujsť. Do slovenských kín sa dostane 2. januára 2020 vďaka distribučnej spoločnosti Forum Film.

ČSFD, LAD Bible, Backstage
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )