Foto: Pixabay

Bez včiel by nemohol existovať ani ľudský život na Zemi. Závažným problémom je teda ich rapídny pokles zaznamenaný v posledom období. Pomôcť však môžeme aj my.

Včely prinášajú mnoho úžitku. Okrem produktov, ktoré vďaka ním máme, však zohrávajú v životnom cykle človeka oveľa dôležitejšiu úlohu. Vedeli ste totiž, že ak by včely vymreli, ani nám by nezostávalo veľa času? Preto by nám nemali byť ľahostajné. Navyše, pomôcť môžeme aj my a to veľmi jednoducho. 

Britského prírodovedca, moderátora, scenáristu a producenta Davida Attenborougha, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou kanálu BBC, vám určite nemusíme predstavovať. Je spojený so sériou dokumentov, ktoré sa stali divácky veľmi obľúbenými. Spomeňme napríklad dokumentárny seriál Planéta Zem II., ktorý sa umiestnil v rebríčku najlepších seriálov na prvom mieste. Zaujíma sa o prírodu a snaží sa jej pomáhať. Svedčí o tom aj prosba, ktorú uverejnil na svojej facebookovej stránke.

„Za posledných päť rokov klesla populácia včiel o tretinu. Ak by z našej planéty zmizli úplne, znamenalo by to katastrofu aj pre človeka. Zostávali by nám totiž asi len štyri roky života. V tomto ročnom období môžeme spozorovať včely, ktoré vyzerajú ako mŕtve. Je to však veľký omyl. Sú len unavené a jednoducho nemajú dostatok energie na to, aby sa vrátili do svojho úľa. Ak natrafíte na takéto včely, dá sa im jednoducho pomôcť. Stačí vám na to cukor a voda. Dve lyžičky cukru rozmiešajte s lyžičkou vody a umiestnite tak, aby sa k nim včely dostali.“

Príspevok sa na internete rozšíril a ľudia začali včelám pomáhať. Vznikol aj hashtag #savethebees, pod ktorým zverejňujú fotografie.

Téme spojenej s úbytkom včiel a následkov, ktoré by ho sprevádzali, sme sa už venovali už v našom videu:

Zabránenie ďalšiemu poklesu populácie včiel je rozhodujúce pre ochranu globálnych zdrojov potravy. Len v USA včely opeľujú totiž až 75% ovocia, orechov a zeleniny. Dôvodov miznutia včiel je viacero. Patrí sem napríklad aj globálne otepľovanie, strata biotopov alebo zamorenie parazitmi a tiež intenzívne postreky.

Určite je teda aj v našom záujme zachrániť tieto malé zvieratká. Robia totiž pre nás mnoho nevyhnutného, aj keď si to možno ani neuvedomujeme. Tak si zoberme lyžičky cukru s vodou a urobme niečo dobré pre našu planétu a budúcnosť, kým nie je neskoro. Aj takáto maličkosť dokáže pomôcť.

Pozri aj: Čína zakázala dovoz plastového odpadu. 111 miliónov ton plastov teraz nemá kam ísť a opäť na to doplatí oceán

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články