Ukrajinská armáda v noci na utorok zaútočila na Moskvu desiatkami bezpilotných lietadiel. Letiská Domodedovo a Žukovskij v dôsledku útokov obmedzili svoju prevádzku, informovali britská stanica BBC a agentúra AFP. Protiletecký poplach bol vyhlásený v noci na utorok aj vo väčšine oblastí Ukrajiny vrátane metropoly Kyjev.
Moskovský primátor Sergej Sobianin v statuse na sieti Telegram napísal, že nateraz „už bolo zostrelených 58 nepriateľských bezpilotných lietadiel. Na mieste, kde spadli (ich) trosky, pracujú špecialisti záchrannej služby“.
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že v noci na utorok ruská protivzdušná obrana odrazila masívny útok ukrajinských bezpilotných lietadiel, pričom zachytila a zničila 337 dronov, z nich 91 v Moskovskej oblasti, informovala agentúra AFP, píše TASR.
Útok na ruské hlavné mesto, vzdialené od ukrajinských hraníc stovky kilometrov, prichádza pred očakávaným stretnutím najvyšších predstaviteľov USA a Ukrajiny, ktoré sa uskutoční v utorok v Saudskej Arábii.
Ukrajina je pripravená predložiť Spojeným štátom svoj plán čiastočného prímeria s Ruskom v nádeji, že tak obnoví podporu od USA – svojho kľúčového spojenca a darcu počas vyše tri roky trvajúcej vojny rozpútanej Ruskom, dodala AFP.
Hlásia ranených aj jednu obeť
Masívny útok bezpilotných lietadiel na Moskvu a Moskovskú oblasť si v noci na utorok vyžiadal najmenej jednu obeť a troch zranených. Podľa agentúry AFP o tom v utorok informoval gubernátor Moskovskej oblasti Andrej Vorobiov, píše TASR.
Vorobiov dodal, že masívny dronový útok na Moskvu a Moskovskú oblasť sa začal okolo 04.00 h miestneho času. Obeť a zranených hlásia z mesta Vidnoje a z obce Jam v blízkosti Domodedova.
Gubernátor spresnil, že trosky z dronu dopadli na bytový dom v obci Ramenskoje, pričom poškodili najmenej sedem bytov od 19. po 22. poschodie. Evakuovaných odtiaľ bolo 12 ľudí vrátane troch detí. Časť evakuovaných umiestnili do neďalekej školy, zvyšok sa rozhodol zostať u príbuzných.
Celkovo bolo nad Moskovskou oblasťou „zostrelených viac ako 60 bezpilotných lietadiel“, informoval Vorobiov. Iné zdroje predtým uvádzali 69 zneškodnených dronov letiacich smerom na Moskvu a priľahlú metropolitnú oblasť.
Obyvatelia Moskvy a Moskovskej oblasti od rána zverejňujú na sociálnych sieťach fotografie a videá zasiahnutých – poškodených alebo horiacich – bytových domov. Tieto videá sa objavujú aj na ukrajinských kanáloch v sieti Telegram, podotkla stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).
Okrem Moskvy hlásili dronový útok aj obyvatelia mesta Riazaň v strede európskej časti Ruska, kde údajne došlo k útoku na vojenské letisko Ďagilevo.
Gubernátor Riazanskej oblasti Pavel Malkov vo svojom statuse na sieti Telegram napísal, že nálet dronov sily protivzdušnej obrany odvrátili, takže nedošlo k obetiam na životoch, neboli poškodené bytové domy ani zariadenia sociálnej infraštruktúry.
Jednu chcel označiť horiacou cigaretou, inú zase zbil do bezvedomia. Čím bol Picasso väčší sadista, tým lepšie maľoval
Zrezanú kožu prišíval na tváre, topila sa v hnise, stál pri prvej plastike penisu: Chirurg experimentoval s obeťami vojny
ANKETA: Nemá to tu čo robiť. Pýtali sme sa Slovákov, či nakupujú v ruskom reťazci MERE a čo si o ňom myslia
Odborníčka na dýchanie Petra Gaul: 60 až 80 % z nás nedýcha správne. Čo bude platiť večne, sú 3 zásady
Najslávnejšia krádež v histórii umenia. Mona Lisa zmizla na dva roky z Louvru, podozrivý bol aj Picasso
Na Slovensku otvorili unikátny obchod: Za pár eur tu nakúpite veci, ktoré inde zrejme nenájdete, čaká na vás aj prekvapenie
Za obed som platila 2 eurá: Bola som 21 dní v top exotickej destinácii a zapisovala si výdavky. Cena dovolenky ma šokovala
Pri natáčaní Priateľov strčil jazyk do úst Rachel a Monike. Jean-Claude Van Damme si vyslúžil prezývku „Van Zúfalec“
Kričal, že nechce zomrieť a vbehol do lesa: Zmiznutie Larsa Mittanka v Bulharsku sledujú milióny ľudí, hľadajú ho už 11 rokov
Namiesto 40 € vám stačí aj 7 €: Boli sme v Chorvátsku mimo hlavnej sezóny. Ceny pri tomto klesali, máme pre vás tajné tipy












Nahlásiť chybu v článku