Foto: archív TASR

Sonda OSIRIS-REx po vyše dvoch rokoch letu dorazila k asteroidu Bennu.

Sonda OSIRIS-REx Amerického úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v pondelok po vyše dva roky trvajúcom lete dorazila k asteroidu Bennu. Informovala o tom agentúra AP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na Zem sa vrátiť o 5 rokov

OSIRIS-REx sa v pondelok k asteroidu priblížila na vzdialenosť 19 kilometrov a 31. decembra sa má dostať na jeho obežnú dráhu. Zatiaľ sa ešte žiadnej kozmickej lodi nepodarilo dostať na obežnú dráhu takého malého vesmírneho telesa. Odhadovaný priemer Bennu je 487 metrov.

OSIRIS-REx, ktorá je súčasťou spoločného projektu USA, Kanady, Francúzska a Japonska, odštartovala z Mysu Canaveral 9. septembra 2016. Sonda bude vyše roka okolo Bennu krúžiť a skúmať jeho povrch a zloženie. Je vybavená sériou špičkových prístrojov a z asteroidu môže priviezť 60 až 2000 gramov materiálu. Na Zem sa má vrátiť v roku 2023.

Foto: TASR

Potenciálne nebezpečný

Asteroidy ako Bennu sú pozostatkami z čias formovania našej slnečnej sústavy pred viac ako 4,5 miliardy rokov. Vedci sa domnievajú, že asteroidy mohli byť pre Zem v jej počiatkoch zdrojom vody a molekúl organického materiálu. Vzorky tak pomôžu v skúmaní počiatkov slnečného systému, formovania planét a vzniku života. NASA považuje tento astreroid za potenciálne nebezpečný, keďže v ďalekej budúcnosti by mohol svojím blízkym preletom ohrozovať Zem.

Uložiť článok

Najnovšie články