Foto: Screen (Youtube.com)

Len niečo vyše 100 kilometrov letovou čiarou od slovenských hraníc včera zosadlo tornádo.

V regióne strednej Európy sa vyskytlo ďalšie tornádo. Zosadlo pri maďarskom Debrecíne.

V susednom Maďarsku sa včera vyskytovalo množstvo búrok. Stále sú búrky na východe Maďarska pomerne aktívne a práve tu včera pred 18:00 pozorovali aj tornádo.

Tornádo však nespôsobilo žiadne škody. Podľa prvých informácii išlo najskôr o trombu, ktorá sa aj včera vyskytla na našom území. Nakoniec sa však potvrdilo, že lievik sa predsa len dotkol zeme, čím ide o tornádo.

Ide o prvé zaznamenané tornádo počas dnešného roka nad Maďarskom. Len v minulom roku sa vyskytlo v Maďarsku 6 tornád a 38 trómb.

Okrem tornáda pri Debrecíne sa v Budapešti potopila aj výletná loď

Počet obetí, ktoré si v stredu večer vyžiadala nehoda výletnej lode v Budapešti, stúpol na sedem. Informovala o tom vo štvrtok internetová stránka komerčnej televízie ATV s odvolaním sa na hovorcu záchrannej služby OMSZ Pála Győrfiho.

Podľa jeho slov viacerých ľahšie zranených turistov previezli do nemocníc, väčšina z nich bola podchladená.

Verejnoprávna televízna stanica M1 citovala vyjadrenie ministerstva vnútra, podľa ktorého sa na Dunaji zrazili dve plavidlá, z ktorých sa jedno potopilo. Po nezvestných pátra v rozvodnenej chladnej rieke v silnom daždi 14 záchranárskych jednotiek.

Policajný hovorca Kristóf Gál na tlačovej konferencii vo štvrtok nadránom spresnil, že výletnou loďou sa plavilo 33 turistov z Južnej Kórey a posádka – dvaja maďarskí občania. Dodal, že maďarskí potápači s prístrojmi pátrajú po nezvestných na celom dolnom maďarskom úseku Dunaja.

Tlačová agentúra Jonhap potvrdila s odvolaním sa na juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí, že sedem obetí pochádza z Južnej Kórey.

Podľa televízie M1 sa výletná loď mohla zraziť s veľkou osobnou loďou. Po zrážke sa menšie plavidlo prevrátilo a rýchlo sa potopilo. Záchranárom sa z koryta rieky podarilo zachrániť 14 turistov, jedného človeka museli oživovať.

Jednu obeť vytiahli záchranári pri ostrove Csepel, zhruba sedem kilometrov od miesta nehody, a druhé mŕtve telo našli pri moste diaľničného obchvatu M0, ktorý je vzdialený až 16 kilometrov. Hladina Dunaja je pre pretrvávajúce dažde vysoká. Vrak potopenej lode zatiaľ nenašli.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )