Foto: NASA

Matej Mensatoris / / Veda
Hypotéz je viacero, avšak, čo naozaj diery spôsobilo, je nateraz záhadou.

Aj keď je územie Arktídy pravidelne skúmané, iba teraz si prieskumníci v jednej z jeho oblastí všimli niečo podivné. Počas leteckej misie, ktorá mapuje arktické oblasti, spozorovali zvláštne diery v ľade. Bolo to konkrétne 14. apríla a výskumník John Sonntag vyhotovil fotografie tohto územia. 

John uviedol, že nikdy nič také nevidel. Americká NASA, pre ktorú John robí výskum, má síce niekoľko teórií, no žiadna z nich nie je oficiálna. Diery boli objavené pri rieke Mackenzie.

Hlavným cieľom monitorovania tohto územia bolo, že nebolo zahrnuté v rámci misie v roku 2013. Dôvod vzniku podivných dier nie je ľahké zistiť, najmä iba na základe jednej fotografie. Niektoré aspekty sa však vysvetliť dajú. Morský ľad je tu jasne mladý. Ľad je tu teda s veľkou pravdepodobnosťou tenký, mäkký a ohybný. A sivá farba, ktorou sa vyznačuje pravdepodobne znamená, že sa tu nachádza len veľmi málo snehu.

Foto: NASA

Pôvod otvorov ale stále aj tak ostáva záhadou. Jedna myšlienka sa opiera o to, že svoj pôvod majú v cicavcoch a to konkrétne v tuleňoch, ktoré tu žijú. Tie by mohli vytvárať diery, aby sa cez ne mohli nadýchnuť. Pri vynorení navyše vyšplechne von voda, čo môže znamenať úbytok snehu okolo otvorov.

Ďalším možným vysvetlením ale môžu byť aj teplé morské prúdy. V tejto oblasti je totiž pomerne plytká voda, takže je šanca, že sa tu nachádzajú teplé pramene, ktoré sem pritekajú z vnútrozemských hôr. Čo ale skutočne stojí za vznikom dier bude predmetom až ďalších výskumov, ktoré prinesú do tejto „záhady“ viac svetla.

Pozri aj: Na svahoch v Jasnej robia zvláštny experiment. Takýmto spôsobom sa pokúšajú sa uskladniť sneh na budúcu sezónu

nasa.govsme.sk

 

0
Komentovať (0)