Foto: wikimedia.org

Dokážete správne určiť, kto vyslovil tieto slávne vety, výroky a citáty?

Oči nás bežných ľudí sa často upriamujú k slávnym a známym osobnostiam. A čím je človek významnejší, o to viac ho počúvame a niektoré vety, ktoré títo ľudia vyslovia, ostanú v spoločnosti rezonovať navždy. A o tom bude aj dnešný kvíz. Spoznáte citáty slávnych a známych osobností? Ku každému citátu vám ponúkneme tri možnosti a vašou úlohou bude správne určiť, kto tento citát povedal. Zvládnete dnešný kvíz? 

Navštívte tiež našu sekciu kvízov a otestujte sa aj z iných testov.

„Cestu buď nájdeme, alebo si ju urobíme!“

Hannibal Barkas bol kartáginský politik a štátnik, ktorému sa dostalo uznania ako jednému z najlepších vojenských stratégov a veliteľov.

„Človek nežije iba z lásky, ktorú prijíma, ale hlavne z tej, ktorú daruje.“

Svätá Matka Tereza bola rádová sestra albánskeho pôvodu zakladateľka rehoľného rádu Kongregácia misionárok lásky a nositeľka Nobelovej ceny za mier. Pre viac jej citátov navštívte tento odkaz.

"Kocky sú hodené."

Julius Caesar bol významný rímsky vojvodca a politik žijúci počas Neskorej rímskej republiky, autor niekoľkých literárnych diel, ktorý zohral významnú úlohu v prechode rímskeho štátu od republiky k cisárstvu.

„Múdry človek hovorí, pretože má čo povedať. Hlúpy preto, že musí niečo povedať.“

Sokratov žiak Platón bol a je jedným z najvýznamnejších svetových filozofov. Väčšina jeho myšlienok bola natoľko nadčasová, že na svojej platnosti nič nestratili ani dnes, teda zhruba 2400 rokov potom, ako boli vyslovené. Pre viac jeho citátov navštívte tento odkaz.

"Čo jeden človek nazýva Bohom, iný nazýva zákonom fyziky."

Tesla je muž, ktorý si určite zaslúži oveľa väčší obdiv, než dnešné pseudocelebrity. Neraz dokázal, že rozumie okolitému svetu oveľa viac, než väčšina jeho súčasníkov. Prečítajte si viac o Teslovi a tiež jeho citáty na tomto odkaze.

"Najlepší spôsob, ako zistiť, či niekomu môžete dôverovať, je skúsiť to."

Najväčšou cnosťou Ernesta Hemingwaya bola pravdepodobne jeho odvaha. Či už holými rukami chytal nebezpečné ryby na Kube, lovil levov v Keni, či písal o veciach, ktorých sa predtým nikto nedotkol, práve odvaha bola vždy vlastnosťou, ktorá ho posúvala vpred. Prečítajte si viac Hemingwayových citátov na tomto odkaze.

"Radšej budem nenávidený za to, kto som, ako milovaný za to, kto nie som."

Mnohými milovaný, veľmi talentovaný, no osudom zmietaný spevák a umelec Kurt Cobain. Syn čašníčky v koktejlovom bare a otca automechanika, narodený v malom meste Aberdeen, neďaleko Seattlu. Fyzické týranie a ponižovanie zo strany otca, spolu s rozvodom rodičov, keď mal 8 rokov, v ňom zanechalo hlbokú jazvu. Prečítajte si 10 faktov z jeho života na tomto odkaze.

"Nájsť lásku neznamená nájsť dokonalú osobu, ale naučiť sa nedokonalého vidieť dokonalým."

Slávna herečka Angelina Jolie je známa aj mnohými jej peknými výrokmi. Prečítajte si jej najlepšie na tomto odkaze.

„Každý je génius, no ak súdite rybu podľa jej schopnosti šplhať sa po stromoch, prežije celý svoj život vo viere, že je hlúpa."

Albert Einstein je preslávevný okrem iného aj mnohými svojimi trefnými výrokmi. Bol známy aj tým, že svojich študentov chcel vždy zaujať, napríklad zaujímavou hádankou.

Dokážete vyriešiť hádanku, ktorú dával Albert Einstein svojím študentom na univerzite? Skúste to tu.

"Naši predkovia uctievali Slnko, čo nebolo až také hlúpe. Má zmysel uctievať Slnko a hviezdy, pretože sme ich deti."

Carl Edward Sagan bol americký astronóm, astrofyzik, astrobiológ a popularizátor vedy a kritického myslenia. Bol priekopníkom v exobiológii, experimentálne demonštroval produkciu aminokyselín zo základných chemických prvkov za pomoci radiácie.

"Nevadí mi, že ma nenávidia, hlavne nech sa ma boja"

“Dobre vidíme iba srdcom, to hlavné je očiam neviditeľné."

Francúzsky spisovateľ a pilot Antoine de Saint-Exupéry sa preslávil viacerými literárnymi dielami. Medzi tie najznámejšia patria Malý princ, Zem ľudí či Citadela. V jeho citátoch je cítiť vieru v duchovné hodnoty ľudstva, úctu k človeku a zároveň krásne zobrazujú jeho predstavu pravej lásky.

"Mám sen"

Martin Luther King bol americký baptistický kazateľ, bojovník za občianske práva a nositeľ Nobelovej ceny za mier. Je považovaný za jedného z najvýznamnejších vodcov americkej histórie.

Pozri aj: Iba ten, kto má poriadne napozeraných Simpsonovcov, dokáže tento kvíz urobiť na 100%