Foto: commons.wikimedia.org(Rose Robin)

Dnes, 20. februára by oslávil svoje 52. narodeniny.

Mnohými milovaný, veľmi talentovaný, no osudom zmietaný spevák a umelec Kurt Cobain. Syn čašníčky v koktejlovom bare a otca automechanika, narodený v malom meste Aberdeen, neďaleko Seattlu. Fyzické týranie a ponižovanie zo strany otca, spolu s rozvodom rodičov, keď mal 8 rokov, v ňom zanechalo hlbokú jazvu.

Kurt nemal vôbec ľahké detstvo. Od mala sa potýkal s problémami doma, v škole a v osobnom živote. Veľký rebel, ktorý pre nás navždy už zostane kultom. Pozrime sa spoločne na zoznam faktov o živote Kurta Cobaina, ktoré ste doteraz ani netušili.

Bol to malý výtržník

Už vo veku 6 rokov, zjavne kvôli problémom doma, sa dostal do problémov s miestnou políciou. Neváhal vziať prázdne plechovky od sódy naplnené malými okrúhlymi kamienkami a hádzať ich na okoloidúce policajné autá. K celému skutku sa samozrejme, bez váhania priznal.

 

Pokúsil sa o samovraždu už na strednej škole

Puberta je zložitým obdobím každého mladého muža či ženy. O tom by vedel dosť aj sám Kurt. Bol zúfalý zo situácie ohľadom jeho pretrvávajúceho panenstva, čo ho dohnalo k nápadu požiadať o „pomoc s týmto problémom“ kamarátovú priateľku, ktorá navyše trpela mentálnym hendikepom.

 

Všetko sa pokazilo vo chvíli, keď sa o tomto nápade dozvedeli jeho rovesníci. Zronený zo situácie a z výsmechu v škole, sklonil v jeden večer svoju hlavu na koľajnice prichádzajúceho vlaku. Len šťastnou náhodou bol vlak odklonený na inú koľaj, a tak mladý Kurt vyviazol živý a s ponaučením.

Jeho začiatky v živote boli ťažké

Po tom, ako od svojej matky dostal ultimátum na vysťahovanie, mladý Kurt prespával na pohovkách u svojich známych. Ak ani to nebolo možné, uchýlil sa k životu pod mostom, kde strávil krátky čas svojho života.

Žil v skromných podmienkach

Aj tri mesiace po vydaní albumu Nevermind, žil so svojou priateľkou a neskôr aj manželkou Courtney Love, v malej izbe u svojho kamaráta. Zrejme sa pod túto skutočnosť podpísala aj jeho skúsenosť z detstva. Bol zaťažený na potrebu šetriť. Skôr ako peniaze míňať, mu radosť prinášalo ich len zarábať.

Bolesti ho priviedli k drogám

Chronická bolesť žalúdka ho natoľko trápila, až nakoniec podľahol a v snahe utíšiť bolesť, užil dávku heroínu. Dlhodobým a pravidelným užívaním drog si nakoniec vypestoval aj návyk. Denne bol ochotný minúť v priemere až 100 dolárov na drogy pre svoju osobnú potrebu.

 

 


Jeho veľký hit pomenoval podľa…

Jeden z jeho obrovských hitov “Smells like teen spirit” je výsledkom bláznivej oslavy. V alkoholovom ošiali napísala speváčka Kathleen Hanna dezodorantom na stenu hotelovej izby “Kurt smells like teen spirit”. Ráno, keď sa Kurt zobudil a všetko uvidel, dostal nápad na skladbu. Síce sa mu účet za hotelovú izbu o čosi predražil, no v konečnom dôsledku výsledný song priniesol oveľa viac.

Kurt má aj vlastný sólo album

V rozhovore jedného z gitaristov Erica Erlandsona člen kapely priznal, že si vypočul až niekoľko zo skladieb Kurta z jeho sólo albumu. Bohužiaľ album autor nestihol vydať, a tak dodnes zostáva záhadou, o aké piesne presne išlo.

Takmer sa z neho spevák nestal

Bola to ťažká situácia. Zlé výsledky v škole a žiadna stabilná práca, doháňala k šialenstvu Kurtovho otca. V roku 1984 sa rozhodol mladého Kurta prihlásiť na vojenský výcvik do námorných síl spojených štátov (NAVY). Kurt sa napokon vôli otca vzoprel a rozhodol sa žiť život po svojom.

Kurt mal svojho imaginárneho priateľa

Volal sa Boddah. Častokrát ho popisoval ako diabolský hlas vo svojej hlave. V detstve bol obvinený z týrania susedovej mačky. Skutok popieral a namiesto toho, hádzal všetku vinu na svojho kamaráta Boddaha.

Zanechal mu list na rozlúčku

V osudný deň, kedy našli ležať nehybné telo Kurta Cobaina na zemi, uvideli aj list na rozlúčku. V liste oslovuje svojho imaginárneho priateľa a opisuje mu rozhodnutie, pre ktoré sa rozhodol siahnuť si na život.

commons.wikimedia.org

5. apríla 1994 si Kurt vložil brokovnicu do úst a stačil spúšť. Zbraň patrila jednému z jeho blízkych priateľov, ktorú si Kurt požičal pod zámienkou sebaobrany. Telo speváka sa našlo až o tri dni neskôr, náhodou pri návšteve pracovníka energetickej spoločnosti.

Otázky okolo Kurtovej samovraždy sa stále hromadia. Dodnes nie je známych mnoho faktov. A je asi aj dosť možné, že sa nikdy neobjasnia. Nech už sa stalo čokoľvek, vždy bude pre nás tým talentovaným a nadaným umelcom, na ktorého si vždy radi zaspomíname.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )