cdn2.topsixlist.com

/ 1 / Matej Mensatoris
Rímsky cisár Caligula sa do histórie zapísal ako šialený krutovládca. Prečítajte si šokujúce fakty o cisárovi, ktorý mával sex s vlastnou sestrou na verejnosti, vyžíval sa v mučení a v popravách a svojho koňa chcel vymenovať za rímskeho konzula.

Byť cisárom v antickom Ríme znamenalo, že cisár mal v podstate neobmedzenú moc. Aj keď väčšina ju využívala s rozumom, našli sa aj takí, ktorí moc poriadne zneužívali. A potom tu boli cisári, ktorí sa nimi asi radšej stať ani nemali. Okrem Nera, notoricky známeho svojimi excesmi, ktoré vrcholili až podpálením Ríma, sa v dejinách objavuje ešte jeden cisár, ktorý Nera vo svojej šialenosti dokonca predbehol. Bol to Caligula a nastúpil po neobľúbenom a krutom Tibériovi, takže ľudia jeho nástup za cisára vnímali pozitívne a radostne. To im ale nevydržalo dlho. Pozrite sa na to, prečo bol Caligula najhorší cisár všetkých čias. 

Nebol považovaný za pekného

Phas/Universal Images Group/Getty Images
Phas/Universal Images Group/Getty Images

Najkrajšie na Caligulovi bolo asi jeho meno, respektíve jeho prezývka „Caligula“, čo znamená „Čižmičkár“. Túto prezývku mu dali vojnoví legionári keď mal 5 rokov. Inak Caligula neoplýval krásou. Bol síce vysoký, no bol bledý, mal plešinu a na druhej strane chlpaté telo. Keď prvýkrát nastúpil na trón, tak ho pre jeho výzor posmešne označovali za kozu. Táto prezývka ho neskôr hnevala do takej miery, že kruto trestal každého, kto spomenul kozu v jeho prítomnosti.

Bol to super paranoik

ancient-origins.net
ancient-origins.net

Čoskoro po tom, ako Caligula zaujal miesto cisára, začal byť veľmi paranoidný. To súviseslo s ťažkou chorobou, s ktorou vtedy bojoval. Aj keď neskôr vyzdravel, začal podozrievať všetkých okolo, vrátane svojej ženy a ďalších príbuzných, že sa ho pokúsili otráviť. Aby mal istotu, ženu a niektorých príbuzných dal popraviť.

Choroba ho poznačila

ancient-origins.net
ancient-origins.net

Rímsky ľud bol spočiatku z Caligulu nadšený. Zrušil niektoré nepríjemné dane a zdvihol platy, či rozdával benefity. Avšak po prekonaní spomínanej choroby sa začal správať agresívne, až šialene. Historici predpokladajú, že Caligula mohol trpieť epilepsiou a žil v strachu zo záchvatov. Býval známy tým, že stál vonku a rozprával sa s Mesiacom v splne, čo môže súvisieť práve s epilepsiou. Bývaval tiež zahľadený do diaľky a neustále podráždený. Niektorí historici zase uvažujú nad tým, že prekonal zápal mozgu (encefalitídu) čo mu mohlo poškodiť mozog a duševne ho poznačiť.

Zabíjal všetkých

Dea / V. Pirozzi/De Agostini/Getty Images
Dea / V. Pirozzi/De Agostini/Getty Images

Ak by sa dochovali údaje o tom, že Caligula dal vyvraždiť „len“ svoju rodinu, možno by sa až tak od niektorých iných cisárov či panovníkov nelíšil. Avšak Caligulova paranoja bola extrémna. Postupne dal vyvraždiť väčšinu služobníctva, alebo ľudí, s ktorými prichádzal do kontaktu. Vďaka jeho správaniu sa stal v Ríme veľmi neobľúbený.

Vychutnával si mučenie

cdn2.topsixlist.com
cdn2.topsixlist.com

Mnohí panovníci po sebe nechávali preliate litre krvi a nepríde nám zvláštne, keď povieme, že niekto v minulosti nariaďoval popravy. Avšak Caligula si užíval nielen popravy, ale aj to, čo im zvyčajne predchádzalo – mučenie. Z mučenia dokonca urobil verejnú udalosť, na ktorú sa musel rímsky ľud prizerať. Ubitie umučených väzňov na smrť na verejnosti bolo pomerne časté.

Bol posadnutý prerezávaním

rawread.com
rawread.com

Okrem verejného ubitia na smrť, ktoré mal Caligula rád, zbožňoval tiež zmrzačovanie tiel. Jeho najobľúbenejší fatálny nástroj bola píla, ktorou bol odsúdený človek rozpílený na dve časti. V prípade, že bol človek rozpilovaný, ako na obrázku hore, tak umrel pomerne rýchlo. Niekedy však odsúdeného zavesili dole hlavou a pílili od rozkroku až po hlavu. V prípade kata, ktorý dobre poznal svoje remeslo a vedel píliť tak, aby človeka hneď neusmrtil, bola táto forma mučiacej popravy extrémne krutá a bolestivá, čo Caligulu náramne tešilo.Komentovať (0)