Foto: Pexels

Ako dobre poznáš Poľskú republiku?

Severne od nášho územia sa už od nepamäti nachádza Poľsko. S ľuďmi žijúcimi na sever od Tatier máme mnoho spoločného, predsa len sú našimi spoločnými predkami Slovania. Hranica s našim severným susedom však bola dlhé storočia len veľmi ťažko priechodná. Tvorí ju totiž pás pohorí – Karpatský oblúk, ktorý vytvoril prírodnú bariéru medzi územím Slovenska a Poľska. Odzrkadľuje sa táto bariéra aj vo vašich vedomostiach o tejto krajine? Otestovať si to môžete v našom kvíze. 

Poľsko má 312 679 km². Na koľkom mieste v rebríčku najväčších európskych krajín sa nachádza?

Pixabay

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, Poľsko sa v tomto rebríčku nachádza na 9. mieste. Tesne pred ním je o niečo väčšie Fínsko a na 10. mieste je Taliansko.

S koľkými štátmi Poľsko susedí?

Pexels

Sú to Nemecko, Česko, Slovensko, Ukrajina, Bielorusko, Rusko (Kaliningradská oblasť) a Litva.

Mikuláš Kopernik bol významný poľský astronóm. Čo tento vedec prehlásil?

Pixabay

Mikuláš Kopernik je jedným z najvýznamnejších predstaviteľov renesančnej filozofie. Jeho hlavným prínosom pre svet je nahradenie geocentrického obrazu sveta znovuoživenou myšlienkou heliocentrizmu.

Poľsko drží jedno významné európske prvenstvo. Je to:

Pexels

Poľská ústava z 3. mája 1791 regulovala právny poriadok poľsko-litovská únie a je považovaná za druhú platnú ústavu v písanej forme na svete (po tej americkej).

Aké more obmýva severnú časť Poľska?

Pexels

Na severe Poľska sa skutočne rozlieva Baltské more. To Severné nájdete medzi Nórskom a Spojeným Kráľovstvom, kým to Fínske ani neexistuje. Severne od Estónska však nájdete Fínsky záliv.

V ktorom roku vznikla Poľská republika, ako ju poznáme dnes?

Unsplash

Poľská republika oficiálne vznikla 13.9.1989, no mnohí za počiatok tretej republiky pokladajú 4. jún, kedy sa vo voľbách podarilo zvíťaziť Solidarite - nezávislým samosprávnym odborom.

Kto je premiérom/premiérkou poľskej vlády?

Wikimedia

Poľsko má v úrade čerstvého premiéra menom Mateusz Morawiecki. Ten vystriedal vo funkcii Beatu Szydlovú, ktorá v decembri 2017 podala demisiu. Andrzej Duda je úradujúci poľský prezident.

Ako sa nazýva najvyšší vrch Poľska?

Pexels

Najvyšší vrch Poľska je súčasne aj jedným z vrcholov Slovenska. Je to totiž vrch Rysy, ktorý sa nachádza na našej spoločnej hranici.

Frederyk Chopin patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti poľského umenia. Aký hudobný smer jeho tvorba reprezentuje?

Pexels

Fryderyk Chopin sa narodil v roku 1810 a zomrel pomerne mladý na tuberkulózu v roku 1849. Bol významným predstaviteľom romantizmu a jeho tvorba je dnes známa po celom svete.

Ako sa nazýva tretie najväčšie poľské mesto (podľa počtu obyvateľov)?

Pexels

Rebríček na prvom mieste otvára Varšava, za ňou nasleduje Krakov a tretie miesto patrí s približne 696-tisíc obyvateľmi mestu Lodž. Na 4. mieste sa nachádza Vroclav, ktorý má asi o 50-tisíc obyvateľov menej.

Pozri aj: Ako dobre poznáte našich susedov? Tento kvíz o Českej republike dokáže na 100% vyriešiť len málokto