foto: National Geographic

Lukáš Mužla / / Svet
Kryštálová jaskyňa v Mexiku je miesto, aké nenájdete nikde inde na svete. Objavená bola celkom náhodou a vstup do nej je životu nebezpečný.

Svetoznáme pyramídy, krásne pláže, bohaté civilizácie, pikantná kuchyňa či pestrofarebná architektúra. Mexiko ponúka mnoho podnetov a zážitkov, ktoré nemá žiadna iná krajina na svete. Jedným z nich je aj Kryštálová jaskyňa (Cave of the Crystals), kde sa však môže dostať len málokto, a preto vám ju dnes predstavíme. O Mexiku sa oveľa viac dozviete v najbližšom Cestovateľskom kine s Adriánom Drugdom, profesionálnym sprievodcom, ktorý za 11 rokov precestoval viac ako 50 krajín, no zamiloval si najmä Kubu a Mexiko. Ale teraz späť do tajomnej Kryštálovej jaskyne.

Kryštálová jaskyňa sa nachádza v Mexickej púšti Chihuahua asi 300 metrov pod zemským povrchom pri meste Naica. Jaskyňa bola objavená úplnou náhodou, keď dvaja baníci z miestnej bane pri hľadaní striebra prerazili stenu bane a ocitli sa v ohromných priestoroch plných obrích kryštálov. Hneď na druhý deň bol tento otvor zabezpečený oceľovými dverami. Objav Kryštálovej jaskyne bol ohromujúci. V jej útrobách totiž geológovia našli kryštály, ktoré nemajú konkurenciu na celom svete. Obrovské „obelisky“, ktoré dosahujú až 11 metrov, boli pred miliónmi rokov vytvorené podzemnou vodou nasýtenou síranom vápenatým, ktorá sa prehnala celým systémom jaskýň a vytvorila tak jedinečné miesto, aké nenájdete nikde inde na Zemi.

foto: National Geographic
foto: National Geographic
foto: National Geographic

Kryštálová jaskyňa teda ukrýva najväčšie kryštály, aké boli kedy na planéte objavené. Najväčšie z nich dosahujú dĺžku až 11 metrov, ich priemer sú štyri metre a vážia viac ako 55 ton. Jaskyňu však nemôže navštíviť len tak hocikto. Vstup bez profesionálneho sprievodcu je nemožný a aj jeho vybavenie stojí nemálo námahy. Vstup do jaskyne strážia hrubé oceľové dvere, ktoré majú ochrániť nielen krásy systému jaskýň, ale aj samotných ľudí. Podmienky v jaskyni sú totiž pre človeka veľmi nebezpečné.

foto: National Geographic
foto: National Geographic
foto: National Geographic

Aj keď to na prvý pohľad môže vyzerať, že v jaskyni je zima, je to presne naopak. V Kryštálovej jaskyni sa teplota pohybuje v priemere okolo 55°C a vlhkosť vzduchu dosahuje 90-100%. Bez bezpečnostného odevu by človek v jej priestoroch neprežil viac ako 10 minút. Pri návšteve do jaskyne si musia vedci obliekať špeciálne obleky, ktoré sú chladené ľadom.

foto: National Geographic
foto: National Geographic
foto: National Geographic

Mexiko však ukrýva oveľa viac. Je to krajina plná prírodných a historických krás s bohatou kultúrou. V najbližšom Cestovateľskom kine vás s ním zoznámi cestovateľ Adrián Drugda, ktorý navštívil už 50 krajín no medzi jeho najobľúbenejšie patrí práve niekdajšia krajina Aztékov. 

Cestovateľské kino: Mexiko (Adrián Drugda)

2. 5. – KC Dunaj, Bratislava (odkaz na FB udalosť)

Lístky sú dostupné na tomto odkaze.

interez.sk (Lukáš M.), amusingplanet.com
0
Komentovať (0)