zdroj: reprofoto YouTube

Legendárny film, ktorého námet je nezabudnuteľný.

Režisér M. Night Shyamalan vo svojej tvorbe kombinuje prvky trileru a hororu, vďaka čomu vo výsledku prináša pre diváka nezabudnuteľný zážitok plný zmiešaných pocitov. Ak ste fanúšikom týchto žánrov, v ktorých nechýba napätie, nenechajte si ujsť film Znamenia (Signs). 

Filmová klasika ovplyvnená mnohými kultovými snímkami vo svojom žánri, na ktoré aj odkazuje, prelína prvky trileru a sci-fi v podobe invázie mimozemských návštevníkov. Dej nás privádza na farmu, ktorú obýva Graham Hess (Mel Gibson) spolu so svojimi dvomi deťmi, o ktoré sa stará sám po smrti svojej manželky. Keď sa na ich kukuričnom poli začnú objavovať zvláštne kruhy, vzbudí to u rodiny strach. Tieto divné znamenia sprevádzajú aj ďalšie varovné signály, napríklad v podobe zvýšenej agresivity u zvierat.

Foto: MovieStillsDB

Shyamalan je okrem réžie autorom aj samotného scenára, v ktorom sa mu podarilo vytvoriť viacero scén plných napätia a pútavej atmosféry. Napríklad opakované sa správy, ktoré hlásia desivé predpovede. Divák vďaka nim tuší, že nebezpečenstvo prichádza a postupnými dávkami je stále bližšie. V závere vyvrcholí v podobe mimozemskej invázie, s ktorou sa Graham spolu so svojou rodinou musí vysporiadať a bojovať o prežitie.

Vyhýba sa počítačovým efektom

Režisér M. Night Shyamalan často nadväzuje na majstra napätia Alfreda Hitchcocka, najmä na jeho dielo Psycho. Okrem toho je porovnávaný napríklad so Stevenom Spielbergom (E. T. Mimozemšťan, Jurský park, Ready Player One,…). Kým sa však Spielberg nechal vtiahnuť do sveta digitálnych CGI efektov, Shyamalan zostal verný starým spôsobom. Dôkazom je napríklad aj samotný film Znamenia. Ak ste si totiž mysleli, že kruhy v poli sú dorobené digitálne, je to omyl. Štáb si dal záležať na každom detaile a kruhy vyrobili manuálne a v kukurici teda boli aj reálne.

Foto: MovieStillsDB
Alfred Hitchcock je považovaný za najväčšieho inovátora v žánri hororu a trileru. Vďaka tomu získal prezývku Majster napätia. Steven Spielberg patrí medzi najvýznamnejších režisérov súčasnosti. Jeho tvorba sa teší obrovskému komerčnému úspechu, napriek tomu si však udržiava vysokú umeleckú hodnotu.

Hlavnú úlohu stvárnil Mel Gibson a okrem neho sa v snímke objavili napríklad Joaquin Phoenix (Ona, Skrytá vada, Joker), Rory Culkin (Igby, Nevydarený únos) alebo Abigail Breslin (Zombiealand, Janie Jones). A podobne ako v Šiestom zmysli, aj tu stvárnil jednu z cameo postáv samotný režisér. Konkrétne rolu veterinára.

Foto: MovieStillsDB

Film Znamenia prináša okrem svojho samotného príbehu aj zábavku v podobe odkazov, ktoré rozlúšti iba ozajstný milovník hororových filmov. Napríklad skladateľ hudby James Newton Howard do svojho soundtracku zakomponoval hudbu zo snímok Psycho (Alfred Hitchcock) alebo The Twilight Zone (Rod Serling). Ďalej priamo odkazuje na filmy Vtáci (Alfred Hitchcock), Noc oživených mŕtvych (George A. Romero) či Invázia zlodejov tiel (Don Siegel).

Kvalitné dielo kinematografie

Znamenia sa dokonca stali terčom tretieho pokračovania paródie Scary Movie, ktorá istého času zažívala zvláštnu divácku slávu. Ak vám teda námet o farmárovi a mimozemšťanoch príde povedomý, no nevideli ste Znamenia, môže to byť práve vďaka tomuto. A ak je to tak, určite by ste ich nemali prehliadnuť. Ide totiž o skvelý film, ktorý sa aj po rokoch teší úspechu. Na ČSFD si vyslúžil 79% a na IMDb hodnotenie 6,7/10.

sk.wikipedia.org
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )