Foto: MovieStillsDB

Aj dnes môžeme nájsť na svete množstvo miest, v ktorých neplatia bežné pravidlá a ľudia sa tam riadia svojimi vlastnými.

Jedným z nich je aj miesto nazývané Cidade de Deus, teda Mesto bohov. Film s rovnomenným názvom nám priblíži, ako to vyzerá na mieste, v ktorom vládne krutý gang a drogy. 

Cidade de Deus je slum nachádzajúci sa v západnej časti miesta najväčších karnevalov na svete Ria de Janeira. Preslávil sa najmä vďaka filmu Fernanda Meirellesa, nakrúteného podľa knižnej predlohy Paula Linsa. Nie však svojou dobrou povesťou, práve naopak. Ide totiž o najstarší a najnebezpečnejší slum, v ktorom nemajú ani vyššie policajné sily žiadnu moc, ľudí môže stáť život obyčajné opustenie domu a pravidlá určujú krutí členovia gangov.

Foto: MovieStillsDB

Dráma Mesto bohov inšpirovaná skutočnými udalosťami ukazuje život na mieste, kde už deti od útleho veku musia čeliť nebezpečenstvu a ohrozeniu života, ktoré na nich číha na každom kroku. Preto nie je žiadnym prekvapením, keď v rukách malých chlapcov vidíme zbrane a užívanie drog je tu tiež na dennom poriadku. Sú kvôli nim ochotní bez výčitiek kohokoľvek zabiť. Horšie je, že niekedy na to nepotrebujú ani žiaden dôvod.

Film plynulými prechodmi pomocou osudov hlavných postáv mapuje obdobie 60. až 80. rokov. Rocket je chlapec, ktorého najväčším potešením je fotoaparát. Predstavuje akýsi únik od všetkých tragických udalostí, ktoré stretávajú jeho rodinu či priateľov a na ktoré sa musí každý deň pozerať. Napokon sa dokonca stáva aj vykúpením, ktoré ho dostáva z obkľúčenia Mesta bohov. Za hranicami štvrti, v ktorej vyrastal, na neho čaká ozajstný život. Zatiaľ čo jeho najlepší kamarát sa stáva vedúcim miestneho gangu.

Foto: MovieStillsDB

Zlom prichádza vo chvíli, keď sa Rocket dostane medzi členov miestneho nebezpečného gangu, ktorí chcú, aby ich odfotografoval. Gan pózuje pred ním hrdo so zbraňami, na čele s vedúcim Zé. Rocket dáva fotografie vyvolať v neďalekom meste, keď si ich náhodou všimne miestna novinárka, ktorú okamžite uchvátia. Ide totiž o jediné fotografie, ktoré sa zo slumu podarilo vôbec niekomu urobiť a uzreli svetlo sveta. Dostávajú sa okamžite na titulku novín. Rocket vďaka tomu získava prácu v novinách, ktorá ho však dostáva do množstva nebezpečných situácií. V závere ho čaká náročné rozhodnutie, ktoré ho môže stáť život.

Vyfabulovaný príbeh nám približuje život vo svete, ktorý si možno ani nevieme predstaviť. Niekde tam vonku však naozaj je. Situácia v Cidade de Deus sa však za posledné roky zmenila k lepšiemu. V roku 2009 prišli do slumu špeciálne policajné jednotky, ktoré sa snažia miestny predaj drog obmedziť. Portál Business Insider nám vo svojom článku približuje, ako to dnes v Meste bohov vyzerá.

foto: moviestillsDB.com

Nájdeme v ňom rozhovor s miestnou novinárkou Carlou Siecos, ktorá sa snaží ukázať, že realita je v súčasnosti už našťastie iná, ako ju prezentuje film z roku 2002. Prezradila však, že pred policajným zásahom to vyzeralo úplne inak. „Nedokážem si ani predstaviť, ako by sme tu žili, keby sa to nestane. Predtým som ani nemohla pustiť svojho syna do obchodu kúpiť chlieb. Chlieb a kokaín sa tam predávali totiž vedľa seba,“ prezradila Siecos pre Business Insider. Dnes je centrum počas dňa plné ľudí a to je znamením, že sa už neboja chodiť von.

Táto zmena k lepšiemu však platí iba pár rokov. Ak vás zaujíma, ako to tu vyzeralo predtým, pozrite si film Mesto bohov, ktoré sa snaží túto situáciu autenticky mapovať. Dôkazom toho je, že množstvo ľudí, ktorých môžeme vo filme vidieť pochádzali naozaj zo slumu v Cidade de Deus a boli členmi gangu. Natáčanie prebiehalo v susednom mieste, ktoré bolo menej nebezpečné. Režisér však napokon prezradil, že ak by tušil, aké nebezpečné natáčanie napriek tomu bude, vôbec by do toho nešiel.

Foto: MovieStillsDB

Dokonca scéna, v ktorej malý Zé strieľa do chlapčeka, ktorý si má vybrať, či chce streliť do ruky alebo nohy bola vyhlásená za najšokujúcejšiu scénu násilia v klasickom filme. O kvalitách snímky však svedčí aj množstvo ocenení, na ktoré bol nominovaný a napokon aj premenil na víťazstvo. Rovnako aj divácke hodnotenia, a to 89% na ČSFD a 8,6/10 na IMDb.

zimbio.com,therichest.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy