Foto: Profimedia

Rusko padá a oslavuje zároveň.

Ruská federácia má za sebou veľmi zvláštny víkend plný protipólov. Na jednej strane sa od soboty píše o výraznom posune ukrajinskej armády smerom na východ, no zároveň v Moskve prebehlo otvorenie najväčšej atrakcie v cele Európe. Putina majú pomaly v zuboch nielen kremeľskí blogeri, ale aj poslanci z Moskvy a Petrohradu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Po mesiacoch neľútostnej agresie a statočného udržiavania línie dokázala Ukrajina za ostatné dva týždne získať značnú časť svoju územia naspäť. Ako informoval prezident Zelenskyj, za 12 dní si vybojovali tisíce kilometrov štvorcových.

Foto: TASR / AP

„Od začiatku septembra naši vojaci oslobodili už 6-tisíc kilometrov štvorcových ukrajinského územia na východe a juhu a postupujeme ďalej,“ uviedol Zelenskyj v pondelok večer vo svojom pravidelnom príhovore. Najväčší progres hlásia z Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny, informuje CNN Prima.

Slnko Moskvy dlho nesvietilo

Kolaps ruských okupantov, úspešný blitzkrieg Ukrajiny a znovuzískanie časti územia by mali zalarmovať Moskvu, aby nejako konala. Prezident Putin miesto toho slávnostne otváral honosnú a obrovskú atrakciu s názvom Slnko Moskvy.

„Unikátna stavba, je vysoká 140 metrov. V Európe nič podobné nie je. Pre ľudí je dôležité, aby si dokázali oddýchnuť s rodinou a priateľmi,“ cituje slová Putina CNN Prima.

Foto: Profimedia

Ruské koleso s výškou až 140 metrov sa postavilo na čelo rebríčka podobných atrakcií, keďže ide o najvyššiu konštrukciu tohto druhu. Tento sviatok radosti a veľkosti však Rusom nevyšiel. Koleso totiž už pár hodín po uvedení do prevádzky prestalo fungovať. Ľudia sa sťažovali na časté zastavovanie, pričom v nedeľu sa atrakcia ani neotvorila a prevádzkovateľ oznámil 2 týždne technickej pauzy.

Putin stráca podporu

Septembrový zlom v dianí nielen na fronte, ale aj v moskovskom Kremli, môže do ďalšieho vývoja konfliktu priniesť viaceré zmeny. Medzi nimi aj stratu podpory od blogerov a novinárov, ktorí doteraz ostávali verní propagande a slovám ruských politických autorít.

Jeden z doterajších mediálnych prívržencov sa už nedokázal pozerať na vývoj vojny a zároveň radostné otváranie atrakcie, pričom napísal: „Usporiadali sviatok za miliardy, zatiaľ čo armáda nemá žiadne termokamery, nepriestrelné vesty, prieskumné vybavenie či lekárničky,“ citoval jeho vyjadrenie The New York Times.

Foto: Profimedia (Putin a primátor Moskvy, Sergei Sobyanin)

Ruská armáda podľa posledných informácií ustupuje a Ukrajinci postupujú smerom na východ. Koleso, ktoré malo byť zmiernením napätia, nefunguje a najnovšie sa rozmohla aj petícia za Putinov odchod z postu prezidenta.

„My, mestskí poslanci Ruska, sme presvedčení, že činy jeho prezidenta Vladimira Putina poškodzujú budúcnosť Ruska a jeho občanov. Žiadame odstúpenie Vladimira Putina z postu prezidenta Ruskej federácie,“ uvádza sa v petícii, ktorú zverejnila miestna poslankyňa zo Semionovského okresu v Petrohrade, Ksenia Thorstromová.