Foto: Profimedia

Chceli tak upozorniť na klimatickú krízu.

Klimatickí aktivisti z talianskej odnože skupiny Posledná generácia podnikli v nedeľu akciu občianskej neposlušnosti, aby upozornili na potrebu riešiť klimatickú krízu. Do slávnej Fontány di Trevi v Ríme naliali čiernu tekutinu vyrobenú zo zriedeného rastlinného uhlia. TASR prevzala správu z talianskej tlačovej agentúry ANSA.

Skupina približne desiatich ľudí sa tiež postavila priamo do fontány a držala pútač s textom „Nebudeme platiť za fosílne palivá“. Bol to odkaz na kampaň za zastavenie investovania verejných peňazí, ako aj dotácií do fosílnych palív.

Chcú pritiahnuť pozornosť

Podľa hnutia Posledná generácia (taliansky: Ultima Generazione) sú práve fosílne palivá zodpovedné za emisie skleníkových plynov, ktoré spôsobujú klimatickú krízu. „Naša krajina umiera,“ skandovali medzi urážkami turistov a okoloidúcich, potom zasiahla polícia.

Foto: Profimedia

Protest sa konal po niekoľkých podobných akciách občianskej neposlušnosti z posledných týždňov v Taliansku, ktoré majú pritiahnuť pozornosť na klimatickú krízu. Protestujúci sa v nedeľu konkrétne zmienili aj o krutých záplavách a zosuvoch pôdy v regióne Emilia Romagna na severe Talianska, vyvolaných novou vlnou extrémneho počasia, ktoré vedci spájajú s globálnym otepľovaním.

Uložiť článok

Najnovšie články