Video: Youtube (ON TOP)

Kim Čong-un síce vládne krajine, kde milióny ľudí hladujú a nemajú slobodnú vôľu, no on sám si skutočne dokáže užívať života.

Jeho luxusný životný štýl je však nepochopiteľný. Odkiaľ despotický diktátor čerpá financie na miliónovú jachtu či nepriestrelný Mercedes? Podľa všetkého si Kim užíva ešte o čosi viac. Okrem vozidiel vlastní aj niekoľko palácov, ktoré sú rozmiestnené naprieč Severnou Kóreou, nechal postaviť lyžiarsky rezort pre svojich kamarátov a na večeru neohrdne homárom, šampanským a štipkou švajčiarskeho syra. Odkiaľ na to berie peniaze?

Odpoveďou je nelegálny obchod. V minulosti bola Severná Kórea niekoľkokrát obvinená z dotovania výstredného životného štýlu diktátora práve hackovaním svetových bánk, obchodom so zbraňami, drogami a ohrozenými druhmi zvierat. Tieto príjmy vraj mali krajine pomôcť financovať aj svoje nukleárne testy a vojenský program, ktorý stojí za vývojom balistických rakiet.


Expert David L. Asher, ktorý vystopoval nelegálne aktivity tejto krajiny povedal, že peniaze, ktoré sa na týchto činnostiach utŕžia, pomáhajú diktátorovi v udržaní moci. V roku 2008 sa zistilo, že Severná Kórea môže zarábať od 500 miliónov do jednej miliardy dolárov práve na nelegálnej činnosti. V roku 2012 krajina zakúpila luxusný tovar v hodnote 645 miliónov dolárov, čo v prepočte činí takmer 520 miliónov eur.

Kim je známy pre svoju obľubu v drahom alkohole ako je šampanské, kvalitná whisky, drahé víno, no zároveň aj vybraným jedálničkom, ktorý neraz pozostáva z homárov či drahého švajčiarskeho syra. Okrem iného, Kim rád trávi svoj voľný čas na ostrove, ktorý je známy ako Ibiza Severnej Kórey. Väčšina obyvateľov krajiny však nezarába ani 4 eurá denne.

Podľa OSN patrí Severná Kórea do 34 krajín, ktoré si vyžadujú pomoc, kvôli nedostatku potravy. Má sa tu nachádzať 2,8 milióna ľudí, ktorí sú považovaní za jedincov v ohrození. Napriek tomu má Kim pri svojej pevnosti vybudovanú železnicu a na jeho párty sa nájdu tí najdôležitejší severkórejskí úradníci. Jazdí v eskorte limuzín pozostávajúcich z mercedesov a v jeho letno sídle nechýba skokanský mostík. Kim taktiež nemá núdzu o komfort pri lietaní, keďže má k dispozícii súkromnú stíhačku za niekoľko miliónov.

Pozri aj: Zachránili by sme našu planétu? Takto by to vyzeralo, keby každý na svete začal recyklovať odpad

thesun.co.uk
Príbehy
0
Komentovať (0)