Foto: Bob Steventon (flickr)

Lukáš Mužla / / Svet
Kanadské mesto Kitsault nikto nenazval domovom už 35 rokov.

Keď sa povie „mesto duchov“, väčšina z nás si predstaví bohomzabudnuté miesto, plné rozpadajúcich sa domov, zarastených ulíc, ktoré navštevujú už len dobrodruhovia a urbexeri. Kanadské mesto Kitsault v Britskej Kolumbii však úplne búra tieto predsudky. 

Predstavte si rady pekných domov, obchodov, reštaurácií, bánk, krčiem či divadlo. Všetky budovy v perfektnom stave, nepoškodené. No napriek tomu ani jediná ľudská noha. Všetko zíva prázdnotou, tichom a zaujímavým tajomstvom. Opustený Kitsault, kde pouličné osvetlenie stále svieti, stromy sú udržiavané a trávniky kosené, nikto domovom nenazval od roku 1982.

KitsaultDay5-6-4295
KitsaultDay5-6-4239
KitsaultDay5-6-4145

Kitsault je mesto s veľmi krátkou históriou. Vybudované bolo totiž len v roku 1979 pre pracovníkov neďalekých molybdénových baní a ich rodiny. Ťažba molybdénu však netrvala dlho a idylka nového mestečka s 1200 obyvateľmi čoskoro skončila. Bane boli o tri roky neskôr (1982) zatvorené a baníci sa so svojimi rodinami museli kvôli práci presťahovať. Novo postavené mestečko sa tak stalo mestom duchov.

KitsaultDay5-6-4276
KitsaultDay5-6-4219
KitsaultDay5-6-4198

Oblasť v tejto časti Britskej Kolumbie bola už dlhé roky známa pre ložiská najrôznejších vzácnych kovov. Keď sa americká spoločnosť Phelps Dodge rozhodla pre otvorenie molybdénových baní, vznikol i nápad na vznik Kitsaultu. Išlo o masívny stavebný projekt, aký v severnej časti Britskej Kolumbie dovtedy nikto nevidel. Postavených bolo viac ako 100 nových rodinných domov, sedem bytových domov, moderná nemocnica, nákupné centrum, reštaurácie, puby, rekreačné centrá a dokonca i divadlo. Nové mesto dostalo i jednu z najmodernejších čističiek odpadových vôd široko ďaleko. Nikto však netušil, že mesto neprežije ani jedno desaťročie.

KitsaultDay5-6-4344
KitsaultDay5-6-4174
KitsaultDay5-6-4208
KitsaultDay5-6-4336

Mesto duchov, ktoré akoby len márne čakalo na ľudí, ktorí by ho obývali, kúpil v roku 2005 istý americký podnikateľ za 7 miliónov dolárov. Nemalé prostriedky potom investoval do údržby mesta. Od týchto investícií si v budúcnosti sľubuje znovuzrodenie tohto mesta duchov. Jeho víziou je totiž spraviť z Kitsaultu centrum priemyslu so skvapalneným zemným plynom v Britskej Kolubmii.

Pozri aj: Ordos: Najväčšie mesto duchov sveta, ktoré bolo v Číne vybudované pre 300 tisíc obyvateľov. Futuristickej architektúry je tu viac, ako ľudí

amusingplanet.com
Komentovať (0)