Foto: reddit/xkonarx

Nakoľko je vo svete rozšírené vegetariánstvo?

Mnoho ľudí sa v dnešnej dobe prikláňa k vegetariánskej strave, ktorá im má pomôcť so zdravotnými problémami alebo len pokojne zhodiť pár kíl. Pre väčšinu je to forma životného štýlu, niektorí to posunú ešte ďalej a stanú sa vegánmi. Podľa poslednej štúdie je však vegetariánstvo úzko spojené s depresiou.

Zapojilo sa do nej 10-tisíc mužov z juhozápadu Anglicka. Štúdia preukázala, že muži, ktorí odmietali jesť mäso, boli omnoho náchylnejší na depresie než tí, ktorí mali klasickú diétu. Podľa výskumníkov je jedným z dôvodov to, že vegetariáni mali v krvi vysoké množstvo fytoestrogénov – látky, ktoré sa vo veľkých množstvách nachádzajú v zelenine a sóji. K depresii môže podľa vedcov prispieť aj znížený príjem morských plodov.

Vegetarianism by country [6460 x 3455] from MapPorn

Len málokto by však správne odhadol, v ktorých krajinách je najviac ľudí na tejto vegetariánskej diéte. Jednoznačne najviac vegetariánov žije v Indii, kde sa zeleninou bežne nahradzuje mäso. Prekvapením je však Taliansko, ktoré má spolu so Švédskom najväčší počet vegetariánov v Európe. Údaje zo Slovenska nie sú k dispozícii, no môžeme vychádzať z tých, ktoré poskytlo Česko a môžeme teda predpokladať, že v našej krajine je to podobné.

Vegetariánstvo je šetrnejšie k planéte a znižuje aj dopyt po mäsových výrobkoch. Dobytok je pritom zodpovedný za 20 percent všetkých skleníkových plynov, čo je možno dôvodom, prečo sa toľko ľudí obrátilo na prírode menej škodlivú vegetariánsku stravu. Medzi mladými ľuďmi je to však aj trend, ktorý sa veľmi rýchlo šíri.

Pozri aj: Tieto úžasné časozberné snímky vám v priebehu niekoľkých sekúnd ukážu, čo sa stane s jedlom, ak ho zabudnete odložiť do chladničky

indy100.com
Príbehy
0
Komentovať (0)