Foto: Filmax

Známy režisér vám vo filme rozpovie ako jedna udalosť ovplyvní životy celkom odlišných ľudí. Dotýka sa najtemnejších zákutí ľudskej duše.

Alejandro González Iñárritu sa stal známym oscarovým režisérom po snímke s názvom Revenant. V hlavnej úlohe s Leonardom DiCapriom ohúril svet kinematografie a opäť posunul hranice filmárov. Filmový svet však prekvapuje už od svojich začiatkov. Príkladom je Amores Perros s atmosférou Mexika.

Film Amores Perros má v slovenskom preklade korenistý názov – Láska je kurva. Thriller natočil Iñárritu v roku 2000 a dodnes je zaraďovaný do zoznamu filmových počinov, ktoré jednoducho musíte vidieť. Dejová linka a vykreslenie charakterov totiž sľubuje napätie. Zo stoličky sa len tak nepohnete a my vám povieme prečo. Už krátko po svetovej premiére si vyslúžil nomináciu na Oscara za najlepší zahraničný film. V hlavných úlohách môžeme vidieť Gaela Garciu Bernala, Emilia Echevarriu či Gayu Toledo. Hlavný dej sa sústredí na tri charaktery ľudí a snaží sa poukázať na to, ako jedna udalosť dokáže meniť mnohé životy.

Nečakajte žiadnu chronologickú postupnosť. Ak ste videli Tarantinove Pulp Fiction tak približne viete, o čom hovoríme. Film sa totiž skladá z rôznych útržkov, ktoré na prvý pohľad na seba nenadväzujú. Odzrkadľujú temné zákutia Mexika a ľudskej duše. Naprieč filmom sa cez rôzne príbehy postáv zobrazujú témy ako násilie, nerovnosť či viera.

režisér Iñárritu, Wikimedia

Na tematiku násilia nahliada Iñárritu z odlišnej strany. Či už ide o vyobrazenie psích zápasov, domáceho násilia, deštruktívnych vzťahov či vraždy vlastného brata. Dejová linka nám pomaly odhaľuje ako sa aj z obyčajného a dobrého človeka pod vplyvom istých okolností dokáže stať vrah či násilník.

Youtube

Odlišujú sa nielen jednotlivé príbehy, ale aj ich hlavní protagonisti. Pochádzajú z rôznych vrstiev spoločnosti, Octavio bol napríklad vychovaný v zlej a nebezpečnej štvrti v Mexiko City, naopak Daniel a Valeria sú súčasťou takzvanej elity a vedú priam bohémsky život. Ku každej verzii príbehu a jeho charakterov pristupoval v rámci jedného filmu režisér odlišným spôsobom. Zachováva si tak akýsi poviedkový charakter a u diváka neustále buduje zvedavosť. Odlišuje sa nielen spôsob rozprávania, ale aj pohybov kamery či detailných záberov.

Uchváti vás séria rôznych charakterov a okrem toho aj samotný začiatok. Ten totiž začína in medias res, a to naháňačkou áut, ktorá končí nepeknou autonehodou. Práve tá ovplyvnila životy hlavných postáv. V prvej časti sledujeme už spomínaného Octavia, ktorý chce ujsť so ženou svojho brata a zachrániť ju tak od jeho násilných prejavov. V ďalšej časti už sledujeme odlišnú tvár Mexika, keď Daniel, slávny vydavateľ novín, opúšťa rodinu a sťahuje sa do nového bytu s priateľkou Valeriou. Posledná časť rozpovedá príbeh postavy El Chivo, ktorú v útržkoch sledujeme počas celého filmu. Potuluje sa po uliciach Mexiko City spolu so svojimi psami. V skutočnosti ide o vraha, ktorý v minulosti vykonal niekoľko teroristických útokov, čo mu napokon vyslúžilo 20 ročný trest vo väzení. Napriek temnej minulosti sa El Chivo pokúša kontaktovať svoju dcéru Maru.

Autonehoda v úvode filmu istým spôsobom ovplyvní každého z nich. Valerine zranenie nohy sa napríklad čoraz viac zhoršuje, čo napokon vyústi v amputáciu. Iñárritu sa nás rôznymi motívmi a činmi počas filmu neustále pýta, či si človek dokáže uchovať svoju vieru v dobro aj napriek nepriazni osudu. Na túto otázku si po zhliadnutí Amores Perros už musí každý zodpovedať sám.

thecinemaholic.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )