zdroj: 20th Century Fox

Štatisticky by mali byť lietadlá najbezpečnejším dopravným prostriedkom.

Ak máte fóbiu z lietania, musíme vás hneď na začiatku upozorniť, že čítaním tohto si článku si veľmi nepolepšíte. Napriek tomu však lietanie skutočne bezpečné je a tieto filmy ani ich zoznam by vás nemali presvedčiť o opaku.

Stále však v histórii aj v prítomnosti máme letecké katastrofy a ich existenciu by sme nemali ignorovať. Táto téma sa stala veľmi obľúbeným terčom aj u filmárov. Poďme sa teda pozrieť na niekoľko diel, pri ktorých to zvládli najlepšie.

The Mountain Between Us/ Hora medzi nami

ČSFD: 65%
IMDB: 6,4/10

Hora medzi nami otvára svoj dej leteckou katastrofou. Neskôr sa už venuje skôr len jej následkom, ktoré síce nie sú vykreslené v zrovna reálnom svetle, no napriek tomu sledovanie filmu určite nebudete ľutovať. Hlavné úlohy si zahrali Idris Elba a Kate Winslet. Film bol nakrútený podľa knihy Charlesa Martina a natáčanie prebiehalo v nadmorskej výške 3 300 metrov nad morom pri teplotách -38°C.

Cast Away/ Stroskotanec

ČSFD: 82%
IMDB: 7,8/10

Podobne svoj dej otvára aj Stroskotanec. A veľmi podobne sa tiež venuje následkom leteckej nehody. V tomto prípade však hovoríme o opačnom konci spektra extrému. V tomto ikonickom filme uviazol Tom Hanks na tropickom ostrove, kde mu jedinú spoločnosť robila lopta Wilson a nádej na záchranu.

Alive/ Prežiť

ČSFD: 78%
IMDB: 7,1/10

Film Prežiť je desivejší ako predchádzajúce tituly, a to už len preto, že je založený na skutočných udalostiach. Film sleduje haváriu lietadla uruguayského národného rugbyového týmu. Vo filme sa diváci nevyhnú napríklad ani pohľadu na kanibalizmus, ktorý bol súčasťou reálnej životnej predlohy. Viac o tejto hrozivej udalosti sa môžete dozvedieť v našom článku.

The Edge/ Na ostrie noža

ČSFD: 77%
IMDB: 6,9/10

Ďalšia z ikonických filmových leteckých nehôd sa odohrala na Aljaške. A jej s následkami sa v hlavných úlohách museli potýkať Anthony Hopkins a Alec Baldwin. Príbeh miliardára a módneho fotografa o brutálnom boji o prežitie zažil v čase svojej premiéry slušný úspech. Rozhodne však patrí k snímkam, ku ktorým sa oplatí vrátiť aj v čase, kedy sa o našu zábavu starajú streamovacie služby.

Non-Stop

ČSFD: 72%
IMDB: 7/10

Tento titul, v ktorom si hlavnú úlohu strihol Liam Neeson, je typickou neesonovkou so všetkým, čo k tomu patrí. Dopravným prostriedkom, poriadnou dávkou akcie, ako aj množstvom dejových zvratov. Neeson si tu zahral vzdušného šerifa, ktorého úlohou je dbať na bezpečnosť počas letu. V jeden rutinný deň sa však veci obrátia a jeho bombarduje neviditeľný terorista SMSkami, v ktorých požaduje 150 miliónov dolárov. Inak začne zabíjať cestujúcich. A svoje vyhrážky doloží aj dôkazom v podobe prvého mŕtveho.

Sully

ČSFD: 83%
IMDB: 7,5/10

“Sully” Sullenberger  je hrdina, ktorému sa v roku 2009 podarilo pristáť na rieke Hudson s poškodeným lietadlom. Sully je tiež film, ktorý sleduje priebeh tejto desivej akcie a hrdinského činu, o ktorý sa pričinil talentovaný pilot. Toho nestvárnil nik iný, ako Tom Hanks.

Con Air

ČSFD: 78%
IMDB: 6,8/10

Con Air je klasika s Nicolasom Cageom, ktorá sa v priebehu rokov, chtiac-nechtiac, stala kultom. Film sleduje muža menom Cameron Poe, ktorý má za sebou minulosť v armáde, aj za mrežami. Tu si odsedel osem rokov za neúmyselné zabitie, keď chránil svoju tehotnú manželku pred partiou násilníkov. Jediné, čo ho delí od slobody, je jeden let. V tom istom lietadle sú však prepravované najväčšie ľudské beštie, ktoré sa lietadla zmocnia. Ich cieľom je letieť do južného Pacifiku. Cameron mal však v pláne stihnúť ôsme narodeniny svojej dcérky.

Flight/ Let

ČSFD: 75%
IMDB: 7,3/10

Film let sleduje kapitána Whipa Whitakera. V hlavnej úlohe hrdinského pilota stvárnil Denzel Washington. Tomu sa akoby zázrakom podarilo pristáť s poškodeným lietadlom a zachrániť tak 96 životov. Krátko na to sa však zistí, že v čase hrdinského činu mal Whip v krvi alkohol. Teraz musí čeliť omnoho väčšej skúške.

United 93/ Let číslo 93

ČSFD: 85%
IMDB: 7,6/10

Let číslo 93 vyšiel v roku 2006. V tom istom čase vyšiel aj druhý film, ktorý tiež mapoval udalosti z 11. septembra 2001. World Trade Center Olivera Stona pojednával o niekoľkých hrdinoch, zatiaľ čo United 93 režiséra Paula Greengrassa sa zameral viac na detaily. Revolučná práca s kamerou dokázala preniesť na plátno desivé udalosti, ktoré sa odohrali vo veľmi čierny deň na začiatku nového tisícročia.

Airplane!/ Pripútajte sa, prosím!

ČSFD: 79%
IMDB: 7,8/10

Pripútajte sa, prosím! je film, ktorého dej je založený na divadelnej hre Arthura Haileyho. Ten je zároveň autorom geniálneho románu Letisko, ktoré by určite nemal chýbať v poličke žiadneho filmového fanúšika. Pripútajte sa, prosím! je však o čosi menej seriózne dielo, ktoré sa na hrozbu vo výške 10-tisíc metrov pozerá s veľmi originálnym humorom.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )