Foto: Film Threat Video / youtube.com/MarianoRamirez

Okolo snímky Nekromantik vzniklo množstvo legiend a povier. Napriek tomu, že je pre väčšinu divákov príliš šokujúca, medzi filmami má svoje pevné miesto.

Predstavivosť scenáristov či filmových režisérov častokrát siaha až za hranice znesiteľného. Sfilmovať tú najšialenejšiu víziu sa nakoniec podarí iba málokomu. V tomto prípade to vyšlo a režisér Jörg Buttgereit priniesol na strieborné plátna snáď tú najnepravdepodobnejšiu žánrovú kombináciu. Spojil totiž romantický či až erotický film s nekrofíliou.

Keď nemecký režisér Jörg Buttgereit premýšľal nad svojím námetom k filmu Nekromantik, určite sa mu ani nesnívalo o tom, čo spôsobí. Snímka bola počas rokov zakázaná v polovici krajín Európy, našla si skalných fanúšikov, vytvorila si obrovské množstvo mýtov, ktoré sa okolo nej šírili a dokonca sa jej posolstvo prirovnáva k metafore na politický stav Nemecka alebo k podobenstvu a nebezpečenstve AIDS. Až takýto obrovský presah má tento film, ktorý v prenesenom význame ukazuje iba sex mladého páru s mŕtvolou.

Foto: Film Threat Video

Príbeh sa sústreďuje na dvojicu Roba a Betty, ktorá si svoje sexuálne chvíle spestruje kúskami z mŕtvych ľudských tiel. Situácia sa vyhrotí vo chvíli, kedy Rob prinesie domov jedno celé mŕtve ľudské telo. S ním si párik užije tie najzmyselnejšie, najvášnivejšie a najnechutnejšie predstavy, pri ktorých sa divákom môžu dvíhať žalúdky.

Sexuálna scéna s mŕtvolou, ktorá šokuje divákov

Treba podotknúť, že snímka Nekromantik je vo svojej podstate romantickým či erotickým filmom plným lásky, nehy, ale aj opustenia či odvrhnutia. Jednotlivé sexuálne scény s mŕtvolou sú choré a morbídne a môže sa stať, že budete premýšľať, v akej hlave sa dokáže takýto nápad zrodiť.

Kľúčová scéna, ktorá je dominantou celého filmu, ukazuje slizkú mŕtvolu, ktorú spočiatku Betty hladí, v tom ju začne Rob bozkávať. Neskôr prejdú ku kovovej tyči, z ktorej po odpílení vyrobia penis a pripevnia ho k mŕtvole v rozklade. Betty naň nasadí kondóm a tá najzvrátenejšia sexuálna scéna, akú ste kedy videli, sa môže začať.

Foto: Film Threat Video

Počas aktu kamera ukazuje všetky detaily a párik je naozaj vo svojich sexuálnych hrátkach kreatívny. Rob si dokonca v istom momente berie do úst oko mŕtvoly, hrá sa s ním a vypľuje ho späť. Nechýbajú však ani nežné scény, pri ktorých Rob hladí Betty rukou kostry.

Snímka sa z takéhoto ducha premení na hororovú drámu, ktorá môže smerovať až k tragickému koncu. Ak vám je už iba pri tomto opise nevoľno, určite vám neodporúčame film pozerať. Podľa neho je jasné, že Nekromantik bude mať svojich obdivovateľovm ale aj ľudí, ktorí ho budú odsudzovať. Dokonca aj medzi filmovými kritikmi sa nájdu takí, ktorí tento film milujú. Nadviazalo naň aj viacero filmových tvorcov, ktorí sa niektorými scénami inšpirovali alebo ich ďalej vo svojich dielach citovali.

Zakázaný v polovici Európy, skalných fanúšikov si našiel

Samotný režisér Jörg Buttgereit o štyri roky neskôr, v roku 1991 nakrútil pokračovanie s názvom Nekromantik 2. Oba filmy na seba strhli neuveriteľnú pozornosť a stali sa celkom úspešnými. A to aj napriek tomu, že boli v mnohých krajinách zakázané a nemecký režim chcel druhé pokračovanie úplne spáliť.

Nekromantik 2 Foto: MovieStillsDB

Našli v ňom hlboké významy a metafory

Napriek tomu sa dnes o snímke Nekromantik hovorí aj v spojitosti nebezpečenstva AIDS, že ide o metaforu na neschopnosť komunikácie medzi pármi alebo dokonca že ukazuje podobenstvo rozdeleného Nemecka. Či tam tieto odkazy nájdete aj vy, posúďte sami. Celkovo však ide o jeden z najkontroverznejších filmov, aké vôbec vznikli a suverénne sa môže pochváliť tou najšialenejšou a najzvrátenejšou sexuálnou scénou, akú nájdeme v kinematografii.

Hodnotenia divákov sa diametrálne líšia. Kým filmu Nekromantik niektorí udelia slabú jednu hviezdičku, ďalší mu dajú plných päť. Na ČSFD si vyslúžil hodnotenie 53 % a na IMDb 5,0/10. Ak však patríte medzi fanúšikov podobných filmových lahôdok, nenechajte si ho ujsť.

Pozrite si trailer k tejto kontroverznej snímke:

Zaujal vás náš výber? Inšpirujte sa ďalšími titulmi:
Tip na film | Tip na seriál
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )