Foto: SITA/TASR

Pre zdravotníkov bude očkovanie povinné, v Maďarsku sa otvára aj možnosť tretej dávky vakcíny.

Maďarsko nariadilo povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre všetkých pracovníkov v zdravotníctve, oznámil v piatok v maďarskom rozhlase premiér Viktor Orbán. Informovala o tom agentúra AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Nie sme stúpenci donucovania, ale prijali sme rozhodnutie, že pre zdravotníckych pracovníkov bude očkovanie povinné,“ uviedol Orbán. Odkedy bude táto požiadavka platiť, však nespresnil.

V Maďarsku bude zároveň od 1. augusta možné zaočkovaným občanom podávať tretiu dávku vakcín proti covidu. Tretia dávka bude prístupná ľuďom, ktorí sú minimálne štyri mesiace po druhej dávke vakcíny. Do začiatku nového školského roka spustia v krajine na školách očkovanie pre vekovú kategóriu nad 12 rokov.

Foto: TASR – Lukáš Mužla

Tretia dávka vakcíny

Maďarská vláda poskytne svojim obyvateľom od augusta možnosť dať si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu. V piatok to oznámil premiér Viktor Orbán.

Tretia dávka bude dostupná ľuďom bez ohľadu na vek, zdravotný stav alebo to, akú vakcínu dostali predtým, prezradil Orbán v rozhovore pre verejnoprávne rádio. Vláda podľa jeho slov odporúča, no nevyžaduje, aby bola tretia dávka podaná najmenej štyri mesiace po druhej a lekári môžu rozhodnúť, či pacientovi podať inú vakcínu, ako dostal predtým.

Nie je dôvod obávať sa tretej dávky vakcíny. Ak sa toho ľudia nemusia báť a ich pocit bezpečia sa zvýši v prípade, že ju dostanú, prečo by sme im v tejto možnosti bránili?,“ poznamenal predseda maďarskej vlády.

Námestie hrdinov v Budapešti
Foto: Pixabay

Maďarsko sa zaradilo k ďalším krajinám, ktoré ponúkli obyvateľom podporné dávky vakcíny v obave, že niektoré očkovacie látky neposkytujú všetkým dostatočnú ochranu proti COVID-19. Spojené arabské emiráty a Bahrajn už v máji oznámili, že niektorým ľuďom, ktorí dostali vakcíny od čínskej spoločnosti Sinopharm, ponúknu tretie dávky, pretože sa objavili obavy v súvislosti s nedostatočnou produkciou protilátok, ktoré chránia proti vírusu.

Aj v Maďarsku, ktoré tiež používa vakcíny od Sinopharm, niektorí obyvatelia vyjadrili obavy v súvislosti s nedostatočnou ochranou a požadovali možnosť tretej dávky.

Najnovšie články