Ilustračná foto: Unsplash (Lacie Slezak)

Niektoré skutky jednoducho nie sú odpustiteľné a patrí medzi ne napríklad vražda.

Kedysi bolo pre vraha jednoduchšie ukryť sa pred spravodlivosťou a unikať celé roky. Dnes však už vďaka moderným technológiám polícia dokáže vyšetriť aj prípady staré desiatky rokov. Ako píše portál The Guardian, príkladom je prípad vraha, ktorému sa podarilo unikať celých 30 rokov.

Spomienky na vraždu

Pred 30 rokmi otriasli Južnou Kóreou ohavné prípady znásilnenia a vrážd. Polícia robila čo mohla a mobilizovala všetky dostupné jednotky, no vraha sa im dolapiť nepodarilo. Vrah tak vyčíňal, znásilňoval a vraždil vo vidieckych častiach oblasti Hwaseong nerušene medzi rokmi 1986 až 1991. Medzi jeho obeťami boli ženy najrôznejšieho veku, od 13-ročného dieťaťa až po 70-ročné ženy. Obetí bolo celkovo 10, ženy boli nájdené zviazané a znásilnené. Niektoré vrah uškrtil a ako zbraň využil ich vlastné oblečenie.

Polícia v tom čase prešetrila viac ako 21 000 ľudí a skúmala odtlačky prstov ďalších 20 000, žiaľ, bez úspechu. Vyšetrovaniu napomáhali až dva milióny policajtov, čo je rekord. Rekordný je aj počet dní, ktorý nad prípadom úrady strávili, rovnako aj počet ľudí, na ktorých počas vyšetrovania padlo podozrenie.

Do žiadneho iného prípadu toľko policajtov zapojených nebolo, išlo však o jeden z najhorších prípadov sériových vrážd v dejinách krajiny. Prípadom sa zaoberali, samozrejme, aj médiá a dokonca v roku 2003 vznikol aj film inšpirovaný práve prípadom tohto nedolapeného vraha. Jeho autorom je filmár Bong Joon-ho a film má názov Spomienky na vraždu (Memories of Murder).

Polícia otestovala DNA

Našťastie, technológie značne pokročili vpred a polícia sa rozhodla, že sa na prípad pozrie znova. Ako píše portál The Guardian, polícia z provincie Gyeonggi Nambu využila DNA nájdenú na mieste činu a na spodnom prádle obetí a otestovala ju. Ukázalo sa, že v najmenej troch prípadoch je vinníkom dnes už 56-ročný muž menom Lee Chun- jae. Žiaľ, muž za ohavné skutky súdený nebude. V krajine totiž platí premlčacia lehota 25 rokov a od vyšetrovania prípadu ubehli už tri desaťročia.

Okrem toho, Lee Chun- jae už vo väzení je, odpykáva si doživotný trest za to, že v roku 1994 znásilnil a zabil vlastnú švagrinú. K tomu, že by znásilňoval a vraždil v oblasti Hwaseong sa však odmieta priznať. Miestna polícia vyjadrila rodinám sústrasť a ospravedlnila sa za to, že sa nedočkajú spravodlivého súdneho procesu, keďže nedokázali prípad vyriešiť skôr.

The Guardian, Wikipedia
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )