Foto: Zairon [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Predstavte si, že by sa niekto chystal zdemolovať mesto, v ktorom žijete.

Čo by ste robili? Väčšina ľudí by sa zmierila s osudom, pobalila by si veci a našla by si bývanie inde. To však nie je prípad 96-ročného muža z Taiwanu. Ten sa totiž rozhodol, že urobí všetko pre to, aby dedinu zachránil a napokon sa mu to aj podarilo.

Vláda chcela dedinu zdemolovať

Huang Yung-Fu žil v malej taiwanskej dedinke dlhých 37 rokov a užíval si dôchodok, keď sa jedného dňa dozvedel, že vláda nariadila odstránenie jeho domova z mapy sveta. To znamenalo, že nielen Huang, ale aj ďalší obyvatelia mohli stratiť domovy, ktoré pre nich tak veľa znamenali. Domov predsa nie je len miesto, kde máte posteľ a skriňu so šatami. Je to miesto, kde má človek pocit bezpečia, miesto, kde sa vytvárajú krásne i trpké spomienky. Postaviť sa vláde a jej rozhodnutiam jednoznačne nie je ľahké, no Huang dedinu predsa len zachránil. Zmenil ju na miesto, ktoré chcú dnes navštíviť turisti zo všetkých kútov sveta.

Domovy pre vojakov

Huang Yung-Fu bol kedysi vojakom a zdá sa, že túžba chrániť svoju domovinu v ňom ostala napriek tomu, že už nemá ďaleko k okrúhlym stým narodeninám. V dedinke Taichung na Taiwane žilo kedysi asi 1 200 rodín, pričom väčšina z nich boli rodiny bývalých vojakov, ktorým vláda dočasne pridelila na tomto mieste domy. Postupom času sa množstvo rodín odsťahovalo a pôdu v okolí začali odkupovať developeri. Niektorým ľuďom sa tu však zapáčilo natoľko, že sa rozhodli v nantunskej oblasti ostať natrvalo.

Kreatívne trávenie dôchodku

Tých, ktorí sa rozhodli zostať, je však žalostne málo a dedina dnes pozostáva len z 11 obývaných domov. Vzhľadom na to, že bol Huang už dôchodcom a v dedine neostalo príliš veľa ľudí, s ktorými by mohol tráviť čas, rozhodol sa, že svoj domov spestrí. Najprv maľoval pestré obrazce len na vnútorné steny domu, po čase mu však tento priestor začal byť pritesný a rozhodol sa, že s farbou a štetcami vyrazí von do ulíc.

Najpestrejšie domy v okolí

Steny domov začal zdobiť pestrými výjavmi a kreatúrami. Čoskoro bola dedina natoľko plná farieb, že začala priťahovať pozornosť ľudí z celého sveta. Napokon sa vláda rozhodla, že takúto krásnu dedinu, ktorá sa stala vyhľadávanou turistickou atrakciou, zbúrať nemôže. Udržiavanie dediny a farieb na stenách si síce vyžaduje nemalé úsilie, Huang je však odhodlaný maľovať až kým bude vládať, pokojne aj ako 100-ročný starček.

View this post on Instagram

ชิปะ ไทเป

A post shared by jaruvee (@panboone) on

Dúhový dedko

Do svojich malieb dáva Huang skutočne všetko, každý deň vstáva uprostred noci a o 3 ráno už usilovne maľuje. Vďaka bizarnosti a farebnosti jeho výjavov mu turisti dali prezývku „Dúhový dedko“. Jeho kreativita je o to obdivuhodnejšia, že profesionálne sa Huang maľovaniu nikdy nevenoval. Keď bol malý, otec ho síce učil kresliť, vášeň k farbám však opäť objavil až na staré kolená.

boredpanda, taichung.guide
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )