Foto: The White House from Washington, DC / Public domain

Dokážete určiť čím sa preslávili títo ľudia?

Mnohí ľudia majú sen, že sa zapíšu do dejín. Do histórie sa dá v podstate zapísať viacerými spôsobmi. Buď niečo objavíte, vynájdete, alebo sa pričiníte o dobrú vec. Ďalšou, horšou alternatívou je, že spáchate zlý čin o ktorom sa bude roky hovoriť. Aj o takýchto ľuďoch bude dnešný kvíz, aj keď väčšina z nich spadá do prvej kategórie. Samozrejme, mnohí ľudia v našom kvíze sa do histórie zapísali aj inými činmi a nielen jedným, preto sme z ich práce vybrali ten najvýznamnejší. Ako si s kvízom poradíte? 

Ak vás tento kvíz zaujal, pozrite si aj ďalšie v našej sekcii kvízov.

Čo preslávilo Alexandra Fleminga?

Official photographer / Public domain

Alexander Fleming dosiahol vo svojom živote viacero úspechov, no svet si ho pamätá najmä vďaka vynájdeniu penicilínu. Viac o Flemingovi a jeho úžasnom objave sa dozviete v tomto článku.

Akým činom sa stál známym John Wilkes Booth?

Alexander Gardner / Public domain

John Wilkes Booth bol americký herec, ktorý spáchal atentát na prezidenta Abrahama Lincolna.

Čím sa preslávil Američan Buzz Aldrin?

Ako pilot lunárneho modulu misie Apollo 11 sa s veliteľom Neilom Armstrongom stali prvými ľuďmi, ktorí pristáli na Mesiaci. Viac o tom, ako prebiehala misia Apollo 11 sa dozviete v našom článku.

Aký šport vynašiel James Naismith?

James Naismith v roku 1891 vynašiel šport basketbal. Napísal aj ich pravidlá a dožil sa uvedenia basketbalu aj na letných olympijských hrách v roku 1936.

Čo vynašla Marie Phelps Jacobová?

Unknown author / Public domain

Za skutočnú vynálezkyňu modernej podprsenky sa považuje Američanka Marie Phelps Jacobová, ktorá ju vyrobila roku 1913 a o rok na to získala patent.

Čím sa preslávil Louis Blériot?

Unknown author / Public domain

Louis Blériot bol francúzsky vynálezca a letecký konštruktér. Uskutočnil prvý let cez kanál La Manche v lietadle ťažšom ako vzduch.

Čím sa preslávil Roald Amundsen?

no credit / Public domain

Roald Engelbregt Gravning Amundsen v rokoch 1910 – 1912 viedol antarktickú výpravu, ktorá ako prvá dosiahla južný pól. Viac o Amundsenovej výprave sa dozviete v našom článku.

Čím významným sa zapísal do dejín Enrico Fermi?

Pod vedením Enrica Fermiho postavili prvý jadrový reaktor na pôde univerzity v Chicagu. Viac o tom, ako bol postavený prvý jadrový reaktor sa dozviete v našom článku.

Čím sa zapísal do dejín Donald Henderson?

Foto: By Wikifier at English Wikipedia (Transferred from en.wikipedia to Commons.) [Public domain], via Wikimedia Commons

Doktor Donald Henderson riadil v 60. a 70. rokoch medzinárodný očkovací program, ktorého cieľom bolo eradikovať (zneškodniť) toto smrteľné ochorenie. Henderson desaťročia cestoval po celom svete, najmä po Afrike a Ázii, kde sa postaral o to, aby ľudia boli proti kiahňam masovo očkovaní. Viac o úžasnej práci Donalda Henderesona sa dozviete v našom článku.

Čím sa preslávil Nicholas Winton?

Sir Nicholas George Winton bol britský maklér a humanitárny pracovník, ktorý v roku 1939 zorganizoval záchranu 669 prevažne židovských detí z vtedajšieho predvojnového Česko-Slovenska. Viac o Nicholasovi Wintonovi sa dozviete tu.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )