táto choroba patrí medzi vôbec najničivejšie, ktoré sa na našej planéte objavili. Milióny obyvateľov na ňu zomreli a ľudia ju ešte ani dnes nemajú úplne pod kontrolou. Viete o ktorej chorobe hovoríme?

Vo svete existuje celkom slušné množstvo hrozivých chorôb, ale mnoho ľudí si neuvedomuje, že najviac smrtiaca choroba nie je Ebola alebo vírusová chrípka, ale malária. Zabila najmenej 6 pápežov a ďalších významných ľudí v histórií ľudstva. Aj keď na našom území sa momentálne nevyskytuje, no kedysi bola prítomná aj tu a zo sveta nezmizla. Ak by ste mali v pláne cestu do Afriky alebo Južnej Ameriky či Ázie, môžete sa s touto chorobou ľahko stretnúť.

Na nižšie uvedenom videu od Business Insider môžete vidieť, čo všetko má táto choroba na svedomí. Na Zemi je malária už viac ako 20 miliónov rokov. Na našom území sa vďaka vysokým horúčavám objavili komáre, ktoré túto chorobu prenášajú naposledy minulý rok. Žiadny prípad malárie sa však nepotvrdil, no boli odchytené komáre s touto chorobou. Komáre vás infikujú keď vás uštipnú a pijú vašu krv, pri tom totiž uvoľňujú látky aj oni a tie sa vám dostanú do tela, po čom ich zachytí pečeň. V pečeňových bunkách následne dochádza k reprodukcii parazitov a k prechodu do ďalšieho štádia, v ktorom parazity vstupujú do červených krviniek a postupne do celého krvného obehu. Hlavné príznaky sú horúčka a triaška, bolesti kĺbov, hlavy a zvracanie. Preto sa príznaky sa často zmýlia so zimnicou.

wikipedia.org
wikipedia.org

V minulosti zastavili vojská Džingischána a Attila Hun, infikovali Georga Washingtona, Theodora Roosevelta, Abrahama Lincolna a Johna F. Kennedyho a choroba má na svedomí dokonca aj životy najmenej šiestich pápežov, Alexandra Veľkého a mnohých ďalších. Niektorí výskumníci tvrdia, že malária zabila polovicu všetkých ľudí na svete.

longroom.com
longroom.com

Odhaduje sa, že od roku 1900 do roku 1950 zomrelo na maláriu 100 miliónov ľudí. Od tej doby bola choroba “vyhubená” z veľkej časti sveta vďaka použitiu insekticíd, no choroba má stále na svedomí viac ako pol milióna ľudí ročne.

Nedávno sa vedcom podarilo geneticky modifikovať komáre tak, aby neprenášali maláriu na ľudí. Uvidíme, či sa tejto choroby navždy zbavíme.

interez.sk (košo), sciencealert.com
0
Uložiť článok
Komentovať