Ilustračná foto: Profimedia

Gravitačné batérie budú v budúcnosti veľmi dôležité.

Baňa Pyhäsalmi, nachádzajúca sa vo Fínsku, slúži na ťažbu kovovej rudy, najmä medi a zinku. Patrí medzi najväčšie bane v Európe, a tiež najhlbšie, pričom dosahuje takmer 1,5 kilometra. Je stále aktívna, avšak opustené a nevyužívané šachty môžu byť teoreticky využívané aj veľmi zaujímavým spôsobom.  

Uchovávanie energie

Ako informuje IFL Science, keďže svet čoraz viac prechádza na získavanie energie z obnoviteľných zdrojov ako je slnko či vietor, vzniká tu jeden problém. Výroba tejto energie sa niekedy uskutočňuje vtedy, keď nie je po elektrine dopyt a naopak, vtedy, keď dopyt nastáva, tak práve nemusí fúkať vietor či intenzívne svietiť slnko. A riešením tohto problému by mohli byť gravitačné batérie, ktoré túto energiu môžu uchovať.

Myšlienka gravitačných batérií je jednoduchá a nie je ani nová. V čase, keď sa energia produkuje, ale celá sa nespotrebuje, tak sa prebytočná energia použije na pohyb závažia nahor (alebo prečerpávanie vody, na Slovensku je dobrým príkladom PVE Čierny Váh). Keď nastane potom dopyt po elektrine, závažie sa uvoľní, pričom vplyvom gravitácie klesá a roztáča turbínu generujúcu elektrinu.

Ilustračná foto: Unsplash

Má mnohé výhody

Škótska spoločnosť Gravitricity vyvinula systém zdvihákov, navijakov a kladkostrojov priamo pre opustené banské šachty, aká je práve aj vo Fínsku.

Keďže svet vyrába čoraz viac elektriny z prerušovaných obnoviteľných zdrojov energie, nastáva väčšia potreba technológií, ktoré dokážu túto energiu uchovať až do doby, kedy ju nebude treba rýchlo uvoľniť,“ uviedol spoluzakladateľ spoločnosti Martin Wright.

Veľkou výhodou takéhoto riešenia je to, že gravitačná batéria nepotrebuje na svoju prevádzku v podstate žiadne palivo či drahé technológie a dokáže operovať s nízkymi nákladmi a prakticky nulovými emisiami.

Uložiť článok

Najnovšie články