Ilustračné foto: archív TASR - Henrich Mišovič

Z Brezna bude jazdiť historický vlak do Slovenského raja i na Zbojskú.

Projekt premávky historického vlaku, ktorý bude z Brezna jazdiť do dvoch turistických lokalít, je jedným z aktuálnych zámerov Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) na tohtoročnú letnú sezónu. Avizoval to predseda kraja pri poklepaní základného kameňa rozhľadne na vrchu Horné Lazy pri Brezne.

Motorový vlak, ktorý jazdil ešte za prvej republiky, bude jazdiť z Brezna na Červenú Skalu až do Slovenského raja. Bude sa točiť v rámci víkendu niekoľkokrát Červená Skala – Slovenský raj – Mlynky, a potom večer ľudí zase dovezie do Brezna.

Jedálenský vozeň a animátori

Vlak by mal premávať od júna do septembra. „V smere na Zbojskú chceme prepojiť zubačku, ktorá už dnes z Tisovca premáva a Zbojská sa stala kľúčovým centrom pre Horehronie, kde chodí veľmi veľa turistov a výhľady sú tam naozaj nádherné,“ podotkol poslanec kraja Ondrej Lunter.

Horehronie má podľa neho unikátnu pozíciu na hranici troch národných parkov a práve tento vlak prepojí jeho tri oblasti. Vo vlaku bude i jedálenský vozeň a deťom budú pomáhať tráviť čas animátori.

Aj pre milovníkov historickej techniky

Pri jazdách chce BBSK využívať niekoľko vlakových súprav, pričom spolupracuje aj s klubom historických vlakov. Najstarším bude uvedený prvorepublikový vlak a je to vlastne „brat“ Slovenskej strely, ktorá premávala z Bratislavy do Prahy v 30. rokoch. Ďalšia súprava bude z 50. rokov. Projekt tak môže byť zaujímavý aj pre milovníkov historickej techniky.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )