Foto: Tím Zvierací ombudsman

Zraneniam oba psy napriek lekárskej starostlivosti podľahli.

Zvierací ombudsman spolu s Československým kastračným programom (ČSKP) riešia prípad dvoch utýraných psov v obci Huncovce v okrese Kežmarok. Oba psy vážnym zraneniam podľahli. Zvierací ombudsman podáva vo veci trestné oznámenie.

V pondelok 18. 5. 2020 Československý kastračný program našiel v rómskej osade v Huncovciach dvoch nemeckých ovčiakov, ktorí boli utýraní obzvlášť krutým spôsobom. Jeden pes mal veľkú bodnú ranu v oblasti chrbta, ktorá bola pravdepodobne spôsobená sekerou. Druhý pes mal taktiež hlbokú ranu, ktorá siahala od brucha až po semenníky. Rana bola značne zahnisaná a pes trpel výraznou podvýživou.

Foto: Tím Zvierací ombudsman

Zraneniam podľahli

Oba psy boli pracovníkmi ČSKP prevezené na veterinárnu kliniku do Popradu. Počas vyšetrenia sa u druhého psa preukázala trieštivá zlomenina panvy. Ovčiak, ktorý mal bodnú ranu v chrbte, uhynul počas operácie a druhý musel byť v dôsledku vážnych zranení eutanazovaný.

Foto: Tím Zvierací ombudsman

„Denne v našej bezplatnej právnej poradni prijímame množstvo prípadov týraných zvierat. Aj napriek tomu, že sa s krutosťou páchanou na zvieratách stretávame často, prípad utýraných ovčiakov v Huncovciach považujeme za obzvlášť brutálny,“ konštatuje zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová. Dodáva, že problém týrania zvierat musíme v spoločnosti riešiť komplexne. Základom je vzdelávanie a výchova detí v oblasti ochrany zvierat a prírody. Za mimoriadne kľúčové považuje aj zavedenie efektívnych trestov pre tyranov a ich uplatňovanie.

Foto: Tím Zvierací ombudsman

„Zdôrazňujeme, že je mimoriadne dôležité nastaviť efektívne tresty, ktoré budú spôsobilé pôsobiť v rámci individuálnej prevencie. To znamená, že páchateľ nebude takéto skutky ďalej vykonávať, pretože trest by bol preňho tak nepriaznivý, že sa mu bude chcieť vyhnúť,“ vysvetľuje Stanová. Hovorí aj o generálnej prevencii, z ktorej vyplýva, že ďalší potenciálni páchatelia v okolí tyrana či v celej krajine sa dozvedia o čine a jeho dôsledkoch, ktoré pre nich budú neprijateľné a odstrašujúce.

Foto: Tím Zvierací ombudsman

Zvrátená kastrácia?

Na sociálnej sieti Facebook sa objavili aj videonahrávky zo zásahu členov Československého kastračného programu v obci Huncovce. Na komentovaných záberoch, ktoré nie sú vhodné pre citlivejšie povahy, pracovníci ČSKP popisujú, že zranenia jedného zo psov je zrejme spôsobené strelnou zbraňou. Druhému psovi chcel zrejme niekto odrezať penis.

Členovia Zvieracieho ombudsmana už v roku 2011 presadili sprísnenie prvých trestov za týranie zvierat. V roku 2018 patril Zvierací ombudsman medzi tvorcov novely zákona o veterinárnej starostlivosti, podľa ktorej už zviera nie je vecou. Roky však Zvierací ombudsman pracuje na ďalších pozmeňovacích návrhoch, ktoré by zaviedli naozaj spravodlivé tresty za týranie zvierat.

TS Tím Zvierací ombudsman
0
Uložiť článok
Komentovať