Ilustračná fotografia

Rozpoznáva váš hlas, do rozprávok potom pridáva zvuky, ktoré zážitok posúvajú na novú úroveň.

Chcú, aby rodiny trávili spolu viac času. Preto dva roky vyvíjali aplikáciu, ktorá má k tomu v modernom a uponáhľanom svete pomôcť. Myšlienka je pritom tak jednoduchá, veď rozprávky a príbehy si ľudstvo rozpráva pri spoločne trávených chvíľach od samého počiatku. S aplikáciou Readmio nebolo čítanie rozprávok deťom nikdy zábavnejšie, dôkazom sú aj obrovské úspechy a množstvo pozitívnych reakcií po prvom mesiaci od jej spustenia.

Koncom júna zverejnili tvorcovia aplikácie Readmio svoje dielo. Pracovali na ňom dva roky, ponúka 100 najrôznejších rozprávok pre deti a to hneď v troch rôznych jazykoch. Readmio však nie je len akousi knižnicou ľudových rozprávok z rôznych kontinentov či diel Dobšinského alebo bratov Grimmovcov. Aplikácia reaguje na ľudský hlas, v kľúčových momentoch potom spúšťa zvuky, ktoré posúvajú príbeh a zážitok detí na celkom novú úroveň. Do 100 rozprávok je aktuálne zapracovaných už viac ako 1 750 rôznych zvukov. Ukážky nahrávok si môžete vypočuť na webovej stránke aplikácie.

zdroj: Readmio

„Keď napríklad mama prečíta vetu o tom, ako na dvore u Janka Hraška zakrochkajú svinky, deti krochkanie začujú. Takto ich čítanie oveľa viac baví a príbeh si dokážu lepšie predstaviť,“ vysvetľuje Ilya Novodvorskiy. Deti tak príbehy veľmi pozorne počúvajú a tie staršie si môžu trénovať čítanie zábavnou formou.

zdroj: Readmio

Spolupracovali aj vedci zo SAV

Aplikácia je dostupná na zariadenia so systémom Android aj iOS a navyše celkom zadarmo. Zdarma sú aj samotné obrázky, samozrejme, už aj s databázou zvukov. Všetko pritom funguje offline, pripojenie na internet je nutné len pri sťahovaní aplikácie a následne pri sťahovaní vami vybranej rozprávky. Zvuky netreba spúšťať, aktivujú sa automaticky, keď aplikácia rozpozná, že práve čítate pasáž, ku ktorej autori pridali trefné ozvučenie. Ako informuje androidportal, autori aplikácie pri jej vývoji spolupracovali aj s vedcami zo Slovenskej akadémie vied (SAV).

„Všetky rozprávky sme v nahrávacom štúdiu obohatili o zvuky a hudbu, čím získali celkom nový rozmer. To robí každú rozprávku jedinečnou a originálnou,” hovorí jeden z tvorcov Richard Gašperan.

zdroj: Readmio

Mimoriadny úspech

Od zverejnenia aplikácie prešlo len niekoľko týždňov, už teraz je však jasné, že tvorcovia rodiny s deťmi zaujali. Aplikácia má na Google Play už viac ako 5-tisíc stiahnutí a priemerné hodnotenie 4,7 (z 5 možných). V AppStore je v kategórii Knihy na druhom mieste a dosiahla maximálne možné hodnotenie. Aplikáciu Readmio zaradil portál mojandroid.sk medzi najlepšie slovenské Android aplikácie.

Reprofoto: Readmio

V aplikácii Readmio aktuálne nájdete stovku rozprávok, ich počet však plánujú autori neustále rozširovať. Na výber sa tu nachádzajú ľudové rozprávky z Číny, Fínska, Peru, Afriky, Indie, ale aj Slovenska. Okrem toho tu nájdete príbehy z pera Hansa Christiana Andersena, Bratov Grimmovcov, Ezopove bájky či rozprávky Pavla Dobšinského. Rozprávky sú rozdelené do kategórií, nechýba prehľadná vlastná knižnica, zoznam najobľúbenejších príbehov či pravidelný výber redakcie.

V spolupráci s Readmio
3
Uložiť článok
Komentovať